Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-01-10]

Çevre Bakanlığı, atık geri dönüşüm projelerine ilişkin kredi teminatı sağlayacak

Çevre Bakanlığı, atık geri dönüşüm projelerine ilişkin kredi teminatı sağlayacakÇevre ve Su Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Atık sektörüne ilişkin projeler, banka teminatı alacak ve bu amaç için toplam 52,4 milyon leva sağlandı. Bu kaynaklar, Fonların Fonu’na yatırılacak” diye bildirildi.

Buna ilişkin Çevre ve Su Bakanı İvelina Vasileva ve Bulgaristan Mali Araçlar Yönetim Fonu İcra Müdürleri Valeri Belçev ve İliya Karanikolov arasında mali sözleşme imzalandı. Özel sermaye celbedilmesi bekleniyor.

Bakan Vasileva, “Bu 52,4 milyon levanın beş kat artmasını umarım” dedi.

Üç aya kadar finansal aracın parametrelerine ilişkin piyasa danışmanlığına başlanacak. Finansal aracı kurumu seçimine ilişkin açık artırmanın başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi sonucunda yılın sonuna kadar yararlanıcılar ile ilk proje sözleşmelerin de imzalanması gerekir.

Sağlanan kaynaklarla yararlanıcıların Atık Geri Dönüşüm Merkezi kurması ve bu merkezlerin donatımına ilişkin tesisat ve ekipman almasının yanı sıra başka pazarda sürdürülebilir projeler için çektikleri kredilere garanti verilecek.

Proje yararlanıcıları belediye, özel şirket, devlet kuruluşu ve sivil toplum kuruluşları olabilir.

2018 yılında Bulgaristan Mali Araçlar Yönetim Fonu ile ikinci bir mali sözleşme de imzalanması öngörülüyor. Bu sözleşme çerçevesinde Çevre Operasyonel Programı‘nın Su Öncelikli Ekseni kapsamında sağlanacak hibe desteğin yüzde 10 oranındaki miktarı bu fona aktarılacak. Bu kaynaklarla su ve kanalizasyon sektörüne yapılan yatırımlara destek verilecek. Bu destek kredi kolaylığı şeklinde veya başka tür araçlarla olabilir.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1330

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI