Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-02-16]

Köseler köyünde cami inşa ediliyor

Köseler köyünde cami inşa ediliyorKırcaali’nin Kyosevo (Köseler) köyünde cami inşa ediliyor. Kırcaali-Ardino (Eğridere) yolunun kenarında bulunan cami yapısının inşaatı tamamlanmak üzere bulunuyor. Soğuk ocak günlerinden sonra caminin inşaat çalışmaları yeniden başladı. Her gün caminin inşaat çalışmalarına gönüllü olarak katılan yerliler, inşaat yapan ustalara yardım ediyor. Caminin yanına Kuran kursları düzenlenmek için yeni bir bina kuruldu. Bu binada köyden geçen kişilerin gecelemesi için misafirhane de bulunacak.

Ardino’nun Brezen (Hallaçdere) köyünden 65 yaşındaki Ahmet Özdemir, “Şu anda caminin 24 metre uzunluğundaki minaresinin inşaatını bitirmek üzereyiz. Sonra da kubbenin yapımına geçilecek” diye belirtti. Ahmet Özdemir, Kırcaali ilinde en iyi minare ustalarından biridir ve şimdiye kadar Ardino’nun Çubrika (Dallıca), Kırcaali’nin Gluhar (Sağırlar) ve Krumovgrad’ın (Koşukavak) Buk (Elmalıdere) ve Lıjiçnik köylerinde bulunan camilerin minarelerini inşa etmiştir.

Kyosevo köyünde inşa edilen 200’ü aşkın kişiyi alacak caminin inşaatının Nisan ayının sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Kyosevo, şimdiye kadar ibadet mekanı bulunmayan Kırcaali İlçesi’nde tek Müslüman köyüydü. Mümin erkekler, bayram ve Cuma namazlarını cemaatle kılmak için yakın Boyno (İsmailler) veya Kırcaali’nin Prileptsi (Salifler) semtinde bulunan camiye gidiyorlardı.

Yerlilerin ifadelerine göre caminin inşaatı için gerekli finansman Bulgaristan Başmüftülüğü’nün desteği ile İstanbul Esenyurt Belediyesi tarafından sağalandı, fakat cami inşaatı için bağış yapılması da öngörülüyor.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ

Ziyaretci sayısı: 10706

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Müslüman 2017-02-18 09:06:28
Çok güzel bi haber inşallah cami olmayan köy kalmaz.
Asıl sorun cami inşaa etmek değl temel sorun o camilere cemaat hazırlamak.
Camiler boş kalacaksa neden inşa ediliyor oraya harcanacak paraları en azından eğitime harcansa daha iyi olur.
Bulgaristan'da camilere yatırım bu günkü politikaya göre yanlıştır.
BOŞ Müftülük Sofya'da salla başını al maaşını politikası yürütüyor.
Bölge imamları camilerde minderlerin üzerine yatıp karınlarını kaşıyorlar birileri Müslüman çocuklarını Kuran-ı Kerim kurslarına getirmelerini beklerler.
DpS ile BOŞ Müftülüğün bu günkü kadroları
müslman 2017-02-19 09:36:51
DpS ile Boş müftülük kadroları Bulgar devletin politikasına sadık kalarak din ve dilden uzak duruyorlar.
Böylece aynı kadrolar yerlerinde kalırlarsa yakın gelecekte Bulgaristan'da Müslüman kalmayacak asimile edilmiş olacaklardır.
İşte bundan dolayı Bulgaristan Müslümanları Mart ayında gerçekleşecek olan seçimlerde bölünmeden "DOST birliğin" etrafında kenetlenmesi gerekiyor.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI