Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-02-17]

Bakanlıkların denetiminde birçok hile tespit edildi

Bakanlıkların denetiminde birçok hile tespit edildiBaşbakan Ognyan Gerdjikov, bugün yaptığı basın açıklamasında bakanlık faaliyetlerinin denetim ve teftişi sonucunda hazırlanan raporlara göre önceki hükümet tarafından gerçekleştirilen kamu ihalelerinde tespit edilen ihlaller hakkında bilgi verdi.

Usulsüzlükler, Başbakan’ın bakanlara emrettiği 14 gün süren denetimler esnasında tespit edildi. Eski Başbakan Boyko Borisov, devir teslim töreninde Gerdjikov’a bakanlıkların sıkı teftiş yapılmasını ve yolsuzluklar tespit edildiğinde savcılığa başvurulmasını tavsiye etmişti. Gerdjikov, o zaman Borisov’a “Hatırınızı kırmak istemem” diye karşılık vermişti.

Savunma Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği toplam 85 kamu ihalesinden 45’inde ihlaller tespit edildiği açıklandı.

Başbakan, “Tespit edilen 9 tane dolandırıcılık işlemi ve başka ciddi ihlallerden dolayı Askeri Savcılığa başvuruldu, diğer 36 ihlalin incelenmesi için Devlet Maliye Müfettişliği ’ne ihbarda bulunuldu. 2016 yılında Savunma Bakanlığı’nda toplam 113 kamu ihale işlemleri gerçekleştirilmiştir. Onlardan 31’i durdurulmuştur. Diğer 82 ihale işlemi mal ve hizmet tedarik sözleşmeleri imzalanmasıyla sonuçlanmıştır. Sonuçta 123 sözleşme ve 23 ek sözleşme imzalanmıştır” diye belirtti.

Gerdjikov, “Kamu ihalelerine ilişkin evraklarda kamu ihale katılım şartları ve gereklilikleri belirtilmiştir ki, bu durum bazı firmalara kesinlikle avantaj sağlarken bazı firmaların kamu ihalelerine katılımlarını da haksız bir şekilde kısıtlamakta” diye kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1284

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI