Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-03-20]

Radev: Bulgaristan’ın Mayıs ayında AB Komiseri olacak

Radev: Bulgaristan’ın Mayıs ayında AB Komiseri olacakRumen Radev, Cumhurbaşkanı olarak ilk Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) verdiği demeçte, “Bulgaristan, Avrupa Birliği (AB) Komiseri adayını Mayıs ayında gösterecek. O zamana kadar yeni bir Meclis hükümeti kurulmazsa, Komiser adayı teknokratlar hükümeti tarafından gösterilecek” diye kaydetti. Böylece Cumhurbaşkanı, Ognyan Gerdjikov’un açıklamalarını doğrulamış oldu. Cumhurbaşkanı, AB Komiseri adayı seçiminin durumu gerginleştirmesine ve hükümet kurma çalışmalarını zorlaştırmasına izin verilmemesi çağrısını yaptı. Bulgaristan, Kristalina Georgieva 1 Ocak’ta Dünya Bankası’nda yüksek bir görevi üstlenince ve seçim öncesi bir durumda Boyko Borisov’un başkanlığındaki ikinci hükümet başka bir AB Komiseri adayı göstermeyince Bulgaristan AB Komisyonu’nda temsilcisiz kaldı.

Radev, AB’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımların daha çok Avrupa’nın bütünlüğüne zarar verdiği görüşünü dile getirdi. Cumhurbaşkanlık, kurulduktan sonra hükümet ve Halk Meclisi’nin konuyla ilgili karar alarak, Bulgaristan’ın tüm kurumlarının dış politikasında ortak pozisyon belirlemesi çağrısında bulundu. Radev, “Kendi görüşümüzü kaybetmememiz için kendi çıkarlarımız doğrultusunda hareket etmeliyiz. Ne Batı, ne Rusya gerçeğin üzerinde tekel hakkına sahip değildir” dedi. Dış politika faaliyetleriyle ilgili Cumhurbaşkanı, Mayıs ayında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Cumhurbaşkanı Donald Trump, önümüzdeki yıl Mart ayında ise Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile görüşmeye hazırlandığını açıkladı.

Kanada ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki Kapsamlı Ekonomi ve Ticaret Anlaşması’nın (CETA) ile ilgili görüşüne ilişkin soru üzerine Radev, yasallığına itiraz etmek üzere Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağını yineledi, çünkü kendi ifadelerine göre bu anlaşma Bulgaristan Anayasası’nda değişiklik yapılmasını gerektirecek. Son sözü onaylanmasına ilişkin karar verecek gelecek Halk Meclisi söyleyecek. AB Konseyi toplantısına katılımı sırasında neden itiraz etmediği sorusuna şöyle cevap verdi: “SETA meselesi, önceki hükümetin imzalayarak, onay vermesi ve AB Parlamentosu tarafından Şubat ayında onaylanmasıyla daha Ekim 2016 tarihinde sona erdi”. Kendi ifadelerine göre, SETA anlaşmasını tebrik ettiği, kabul oyu kullandığı ve belgeyi imzaladığı olarak birkaç saat içinde şahsı adına üç yalan üretilmiştir. Cumhurbaşkanı, “Kim benin imzamı ve oyumu aramak isterse, boş zamanı varsa bunun için harcasın” dedi.

Hükümet üyelerinin çoğunun Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ile bağlı olduklarına dair eleştirilerle ilgili Radev, “Teknokratlar hükümetinde yer alan tüm bakanları ben atadım. Onları bu göreve seçerken profesyonellik, dürüstlük, bağımsızlık gibi yüksek kriterleri gözettim. Onların çoğu bilimsel unvana sahiptirler. Pek azının geçmişte parti bağlantıları olmuştur. Onları seçerken arkadaşlarla, meslektaşlarımla, ekibimle danıştım. Kesinlikle partilerle bu konuda çalışmadım. Benim temel amacım buydu-bu hükümetin her hangi bir partiye bağlı olmaması” diye izah etti. Teknokratlar hükümetinin yaptığı kadro değişiklikleri ile ilgili olarak Radev, hiç kimsenin sürekli bir makamda oturmayacağını söyledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1622

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI