Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-03-20]

AB’den Bulgaristan’a elektronik sağlık hizmetleri için 12 milyon avro hibe desteği

AB’den Bulgaristan’a elektronik sağlık hizmetleri için 12 milyon avro hibe desteğiSağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Bakanlığın Bulgaristan’da elektronik sağlık hizmetleri uygulanması üzere Avrupa Birliği’nden (AB) 12 milyon avro değerinde hibe desteği aldığı bildirildi. İyi Yön Operasyonel Programı kapsamında sağlanan mali kaynaklar Sağlık Bakanlığı’nın Ulusal Sağlık Bilgi Sistemi kurulmasına ilişkin projesinin birinci ve ikinci aşamasının gerçekleştirilmesi için harcanacak.

Proje Sağlık Bakanlığı’nın 2014-2020 Ulusal Sağlık Stratejisi ve 2014-2020 Bulgaristan’da Elektronik Sağlık Hizmetlerini Geliştirme Stratejisi’nin uygulanması üzere gerçekleştiriliyor.

Projede sağlık alanında hasta sicili oluşturulması ve hastalıkların adlandırılmalarının tanıtılmasının yanı sıra ulusal çapta tek tanımlayıcı uygulanması öngörülüyor. Projeyle Ulusal Sağlık Bilgi Sistemi platformu oluşturulması, elektronik sağlık kayıtları, elektronik hasta sevk formu, elektronik reçete ve başka elektronik hizmet uygulamaları amaçlanıyor.

Bakanlığın açıklamasında, “Ulusal Sağlık Bilgi Sistemi kurulmasıyla ülkede sağlık hizmetlerinin kalitesinin ve efektifliğinin oldukça artırılması bekleniyor” denildi.

Projeyle Sağlık Bakanlığı, Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK), bölge sağlık müfettişleri ve Tıbbi Denetim İcra Ajansı tarafından gerçekleştirilen kontrol faaliyetleri de iyileştirilecek.

Projenin süresi 22 ay.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1461

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI