Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-07-14]

Yunanistan, Bulgaristan ve Sırbistan'dan üçlü zirve

Yunanistan, Bulgaristan ve Sırbistan'dan üçlü zirveYunanistan’ın Selanik kentinde, Yunanistan, Sırbistan ve Bulgaristan’ın katılımıyla üçlü zirve yapıldı.

Zirveye, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve BulgaristanBaşbakanı Boyko Borisov katıldı.

Üçlü zirve gündeminde, ekonomik işbirliği, ulaşım ve Balkan ülkelerinin AB üyeliğiyle ilgili konular ele alındı.

Çipras, görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, zirvede, üç ülke arasında karşılıklı ticaret ve yatırımların arttırılması ve Balkan ülkelerinin AB ailesine katılımı gibi konuların ele alındığını belirterek, üç ülkenin amacının Balkan Yarımadası'nın birlikte kalkınması ve refahı olduğunu söyledi.

Selanik kenti ile Belgrad arasında demiryolu ve Tuna nehri üzerinden gemi bağlantısı kurulması gibi projelerin görüşmelerin başlıca maddelerini oluşturduğunu vurgulayan Çipras, "Yunanistan, Bulgaristan ve Sırbistan bölgede birlikte istikrar unsuru olarak önemli rol oynayabilir." dedi.

Çipras, AB Komisyonunun, Balkan ülkelerinin AB perspektifini desteklediğini belirterek, “Yunanistan, Sırbistan’ın AB üyeliğini bütünüyle destekliyor. İnisiyatifleri değerlendirerek ilgiyi canlandırmalıyız. Avrupa’nın güvenliğinin Balkanlardan geçtiğini açıkça ortaya koymalıyız.” ifadesini kullandı.

Borisov da AB üyesi olan Bulgaristan ile Yunanistan arasında yeni sınır kapıları açılmasının iki üke arasındaki ticaret ve turizme önemli katkı sağladığına değinerek, Sırbistan’ın da AB ailesine katılımı için elinden geleni yapacağını söyledi.

Bulgaristan ile Yunanistan arasında karayolu ve demiryolu bağlantıları kurulmasının kendisinin de bir hayali olduğunu aktaran Borisov, bu konunun Bulgaristan’ın, AB Dönem Başkanlığı döneminde ele alacağı öncelikli konular arasında bulunduğunu kaydetti.

Vucic ise Sırbistan’ın ekonomi içerikli projelerde yer almaya hazır olduğunu belirterek, Yunanistan ve Bulgaristan’a, ülkesinin AB perspektifine verdikleri destek için teşekkür etti.

Kaynak: AA

Ziyaretci sayısı: 2023

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2017-07-15 11:02:57
Balkan savaşı öncesi bu üç ülke bir araya gelip Osmanlı'ya karşı bir pakt kurmuşlardı, bu fotoğrafı gördüğümde aklıma kaçınılmaz olarak o geldi. Osmanlı'da gaflet, delalet ve hatta hıyanet gırla gidiyordu; ordunun içine siyaset karışmış, iç çekişmeler görülmemiş boyutta, yaklaşan felaketi kimse görmüyordu. Üstüne bir de orduyu modernize etmeleri için Almanya'dan getirilmiş subayların ihaneti vardı; savaştan önce askeri savunma planlarını bulgara vermişlerdi. Acısı devam ediyor.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI