Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-07-17]

Vali Çanev ve Kirkovo GERB Meclis üyeleri, Erovete köyü köprüsünü yerinde inceledi

Vali Çanev ve Kirkovo GERB Meclis üyeleri, Erovete köyü köprüsünü yerinde incelediKırcaali Valisi Nikola Çanev ve Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesi Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis üyeleri, yöre halkının Kirkovo’nun Erovete (Horozlu) köyüne uzanan köprüyü yerinde incelediler.

Birkaç gün önce protesto eylemi yapan yöre halkı köprünün güçlendirilmesine yönelik acil önlemler alınmadığı takdirde Kırcaali istikametindeki ana yolu kapatacaklarına dair tehdit etti.

Tamamen harap olan bu köprü yöre halkının can güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Daha geçen asrın 70’li yıllarında inşa edilen köprü şu anda tehlikeli durumdadır. Uzunluğu 140 metre olan köprüden ne ambulans, ne de itfaiye aracı geçememektedir. İnsanlar, hasta yakınlarını ve ölenlerin cenazelerini çaydan karşıya geçirmek için elinde taşımak zorunda kaldıklarını ve yola başka bir türlü ulaşılamadığını anlattılar. Yerliler, “Yıllarca yama niteliğindeki kısmi onarımlar yapılıyor. Köprüde oluşan çukurlar, düşük kaliteli betonla veya kalayla dolduruluyor. İstinat duvarları çatlamış, demir bağlantıları ise bükülmüş ve paslıdır. Köprü konstrüksiyonunda geri dönüşümsüz bir biçimde bozulmadan başka fırtına çıktığı zaman yer değiştirme gözleniyor” diye yakınıyorlar.

Erovete köyünde 90 ev bulunuyor, göçmenler evine geldikleri için yaz aylarında köy canlanıyor. Onlar, köprünün kesinlikle birkaç çimento ile onarılamaz durumda olduğunu söylüyorlar. Yöre halkı Kırcaali Valisi’nden uzman değerlendirmesi yapılması ve risk yaratmadan insanların kullanabileceği bir köprü inşa edilmesi için destek talep etti.

Vali Çanev, “Bu ciddi bir sorun. Köprü bu haliyle tehlikeli, insanlara başka bir alternatif de yok. Kirkovo’da yerel yönetimin sorumlu bir yaklaşım sergilemesini ve sorunun kökünden çözümü için gerekli kaynakları ayırmasını umuyorum” diye kaydetti.

Kirkovo GERB Meclis üyeleri, yeni bir köprü inşaatı için belediye bütçesinden kaynak sağlanmasını ısrar edecekler.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2397

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI