Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-08-10]

Ortalama işçi ücreti 34 leva arttı

Ortalama işçi ücreti 34 leva arttıUlusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) verileri ülkede ortalama işçi ücretinin üç ayda 34 leva yükseldiğini gösteriyor. Yılın ilk çeyreğinde ortalama işçi ücreti 1006 leva iken ikinci çeyreğinde 1040 levaya yükseldi. Verilere göre Nisan-Haziran döneminde kamu sektöründe ortalama ücret 1054 levaydı ve bu rakam da özel sektöre kıyasla 18 leva fazladır.

İstatistik veriler, üç ay içinde en yüksek maaş alanların maliye ve sigorta alanında çalışanlar olduğunu gösteriyor. Yılın ikinci çeyreğinde maliye uzmanları ortalama 1815 leva veya yılın ilk aylarına göre 128 leva fazla para kazanmışlardır.

İmalat sektöründe çalışanların maaşları da üç ay içinde ortalama 105 leva yükseldi ve onlar Haziran ayı için ortalama 1540 leva maaş aldılar.

Yılın ikinci çeyreğinde bilişim teknolojileri (IT) sektöründe çalışanların maaşları ortalama olarak 41 leva azaldı. Buna rağmen IT uzmanları bizde ortalama 2306 leva maaş alan en yüksek ücretli çalışanlar olmaya devam ediyorlar.

Diğer uçta ise yılın ikinci çeyreğinde ortalama 635 leva maaş alan garsonlar, aşçılar ve otel çalışanlarıdır.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1599

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI