Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-08-11]

3 yaşındaki çocuklar sınavdan geçirilecek

3 yaşındaki çocuklar sınavdan geçirilecekEğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev ve ekibi tarafından basına tanıtılan Kapsayıcı Eğitim Yönetmeliği taslağında 3 yaş- 3 buçuk yaş arası çocuklara öğrenme güçlüğü riskine ilişkin tarama testleri yapılması öngörülüyor.

Anaokullarında görevli tüm öğretmenlere bununla ilgili eğitim verilecek. Onlar, Bulgar Bilimler Akademisi’nde çalışan bilim adamları ve uzmanlar tarafından çocukların yaşına göre hazırlanan testi uygulayacaklar.

Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Denitsa Saçeva, “Bu tür testlerle bu yaştan itibaren yapılacak maksada yönelik çalışmalarla böyle güçlüklerin giderilebilmesi hedefleniyor” diye kaydetti. Projede öğretmenlerin yapmış olduğu idari işlerin 10 kat azaltılması öngörülüyor. Şu anda bir okulda 15 engelli çocuk eğitim görüyorsa, öğretmenlerin bir eğitim-öğretim yılında yaklaşık 480 yazılı belge hazırlaması gerekir. Bu belgelerin 40 civarına düşürülmesi öneriliyor.

Başka bir değişiklikle okullarda öğrencilerin kariyer gelişimine yönelik danışmanlık hizmeti sağlanacak. Bu amaç için danışman öğretmenleri ve psikologlar, öğrencilere Eğitim ve Bilim Bakanlığının (MON) “Okul Eğitiminde Kariyer Yönlendirme Sistemi” adlı projesi kapsamında hazırlanan anketleri doldurtacaklar. Kariyer Yönlendirme-MON Portalı’nın veri kaynakları da kullanılacak. Bakan Danışmanı Mariya Semercieva, şimdiye kadar 65 binin üzerinde çocuğun kariyer yönlendirme hizmeti aldığını belirtti. Ülke çapındaki 42 okulda pilot proje kapsamında kurulan Kariyer Yönlendirme Merkezleri öğrencileri kendilerine uygun olan mesleklere yönlendirmektedir.

Bakan Danışmanı Semercieva, “İleride tüm okullarda böyle merkezler olması öngörülüyor” diye kaydetti.

Öğrencilerin derslere girmemeleri konusunda da değişiklikler öngörülüyor. Şimdiye kadar müdürler haklı ve geçerli mazeretlerle öğrencinin üç derse girmemesine izin verirlerdi. Bakan Yardımcısı Tanya Mihaylova, “Yapılacak değişikliklerle artık sınıf öğretmenleri buna izin verecek. Öğrencinin haklı ve geçerli mazeretlerle 7 güne kadar okula gitmemesi durumunda ebeveynlerinin müdüre bildirim yapması gerekir. Öğrenciye 7 günden fazla okula gitmeme izni ancak Öğretmenler Kurulu tarafından verilebilir” diye vurguladı.

Okullarda yapılan ders dışı çalışmaların ve sınıf öğretmeni derslerinin sağlık eğitimi, sağlıklı beslenme, ilk acil yardım ve başka konuları da kapsaması öngörülüyor. Kütüphanelerde ise Bulgar yazarlarına ithaf edilen tematik görüşmeler düzenlenecek, sivil eğitim, ekolojik eğitim ve kültürlerarası eğitim kapsamındaki konular ele alınacak.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 736

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI