Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-08-11]

Filibe-Asenovgrad yolunu yenileme ve genişletme çalışmalarına başlandı

Filibe-Asenovgrad yolunu yenileme ve genişletme çalışmalarına başlandıBölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Nikolay Nankov ve Yol Altyapısı Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Müh. Svetoslav Glosov’un katılımıyla gerçekleşen temel atma töreninden sonra Filibe-Asenovgrad (Stanimaka) yolunu yenileme ve genişletme çalışmalarına başlandı.

Törende konuşan Bakan Nankov, “Bu proje son derece önemli ve onunla Büyümedeki Bölgeler Operasyonel Programı kapsamında ciddi miktarda sağlanan hibe desteğinden yararlanmaya başlıyoruz” dedi. Bakan, daha 1982 yılında 11 kilometrelik yol kesiminin otoban ölçülerinde olması tasarlandığını ve Filibe bölgesi ve Rodoplarda bulunan birkaç ilçenin ekonomik gelişim eksenini oluşturduğunu anımsattı.

Yoğun trafikten dolayı yolun genişletilmesi gerekli oldu. Yol üzerindeki trafikte yılda 28 000 araç yer almaktadır ve bu da Trakya Otobanında gerçekleşen trafiğin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturur.

Projenin maliyeti 24 792 216 leva, bu miktarın 21 073 384 levalık kısmı operasyonel program kapsamında, diğer kısmı ise devlet bütçesinden sağlandı. Proje süresi 15 ay. Projeye göre yolda arıza şeridi ile birlikte 9 metre genişliğinde her iki yönde ikişer şerit ve onları birbirinden ayıran 2 metre genişliğinde bir şerit bulunacak. Onarım yapılacak kesim çevre yolunun ayrıldığı yerde bulunan dönel kavşaktan başlayarak, yine Asenovgrad’ın girişindeki dönel kavşakta bitecek.

Aynı tesislerle Kuklen ve Krumovo köyleri ile bağlantı yolları da yapılacak. Projenin bir kısmı Filibe, Kuklen, Rodopi, Asenovgrad Belediye Başkanları ile yapılacak görüşmeden sonra geliştirilecek. Yolun her iki tarafına ilgili şirketler tarafından kullanılacak bitişik şeritler inşa edilmesi planlanıyor.

Bakan Nikolay Nenkov, Büyümedeki Bölgeler Operasyonel Programı kapsamında onarılacak diğer yolların 23 milyon leva maliyetindeki Asenovgrad-Kırcaali kesimi ve Filibe-Kriçim kesimi olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1741

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI