Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-09-11]

Tarım ürünü fiyatları bir yılda yüzde 4,5 oranında arttı

Tarım ürünü fiyatları bir yılda yüzde 4,5 oranında arttıUlusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) verilerine göre tarım ürünleri üretici fiyat endeksi 2017 yılının ikinci çeyreğinde, önceki 2016 yılının ikinci çeyreğindeki fiyat endeksine göre yüzde 2 oranında artış gösterdi. Fakat bitkisel ürünleri üretici fiyat endeksi yüzde 0,8 azaldı, hayvansal ürünleri üretici fiyat endeksi ise yüzde 6,3 arttı.

Önceki yıla göre tarım ürünleri fiyatlarında genel olarak yüzde 4,5 oranında artış var. Bitkisel ürünlerde artış yüzde 3,9 oranında, hayvansal ürünlerde ise yüzde 5,3 oranındadır.

Bu yılın ikinci çeyreğinde, önceki 2016 yılının aynı dönemine göre hububat fiyatlarında yüzde 4,7 oranında, yem fiyatlarında yüzde 12,4 oranında, taze sebzelerde yüzde 20,5 oranında ve meyvelerde yüzde 1,1 oranında artış gözleniyor.

İşlem gören tarımsal ürünlerin fiyatlarında yüzde 10’a yakın artış var.

Önceki 2016 yılının aynı dönemine göre yumuşak buğday, mısır ve patates fiyatları daha yüksektir. Sera domatesi, salatalık ve marul, elma ve çilek fiyatlarında da artış var.

Ayçiçeği ve kolzanın fiyatlarında da düşüş gözleniyor. Yağ gülü fiyatlarında yüzde 17,1 olarak çarpıcı bir düşüş görülüyor. Önceki 2016 yılının aynı dönemine göre canlı hayvan fiyatlarında yüzde 2,1 oranında, et ürünlerinde ise yüzde 9,2 oranında artış gözleniyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 677

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI