Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-09-12]

Devlet, evinden uzak yerde çalışana aylık 200 leva veriyor

Devlet, evinden uzak yerde çalışana aylık 200 leva veriyorEvinden 50 km’den fazla mesafede bulunan işyerlerinde çalışmaya başlayan 2000 kişinin kira, internet ve çocuklarının kreş ve anaokulu ücretleri devlet tarafından ödenecek.

Ekim ayından itibaren komşu yerleşim yerlerinde çalışmaya başlayan İstihdam Bürolarına kayıtlı kişiler, bu tür masrafların karşılanmasını talep edebilirler. Böylece evinden 50 km’den fazla uzakta çalışmaya başlayan işsizler bir yıl boyunca devletten her ay 200 leva destek alabilirler.

Bu demektir ki, Dupnitsa kasabasında ikamet eden vatandaşlar, başkentte iş bulurlarsa, destek almak için İstihdam Bürosuna başvurabilirler. Ancak bu yardımı alabilmeleri için onların İş Bürolarına kayıtlı olması ve süresiz iş sözleşmesi imzalamış olması şarttır.

Böylece evinden 50 km’den fazla uzakta çalışan işçilere yönelik destek programı pilot olarak geçen yıl uygulanmaya başladı. Şimdiye kadar devletin yaptığı kira ve kreş yardımından ancak 13 kişi yararlandı.

Programın popülarize edilmesi için İstihdam Ajansı tarafından kayıtlı işsizlere yönelik bilgilendirme kampanyası gerçekleştirilecek.

İstihdam Ajansından yapılan açıklamada, “Bu programın amacı işsizlerin ülkenin başka yerlerinde de iş aramaları için teşvik edilmesidir. İnsanlar hareketliliğin önemli olduğunu anlamalılar” denildi.

Sendikal örgütlere ait verilere göre her gün yarım milyon vatandaş çalıştığı yere yolculuk yapıyor.

Evinden uzak yerlerde çalışan işçi sayısı Sofya, Stara Zagora (Eski Zağra), Varna, Filibe, Burgaz ve Lofça şehirlerinde en yüksektir.

Araştırmalara göre başka şehirlerde veya köylerde iş arayanlar genelde 30-55 yaş arasında erkeklerdir. Fakat son yıllarda başka yerleşim yerinde iş arayan kadınların sayısı giderek artıyor.

Çalıştığı yerler evinden uzak olan işçilerin üçte ikisi, lise eğitimli ve zengin bir iş deneyimine sahiptirler ve çoğu kadın olan yüzde 25’i ise yüksek eğitimlidirler. Bu işçiler, yurdun çeşitli yerlerinde imalat, üretim, ticaret, inşaat ve taşımacılık alanında çalışıyorlar.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, işsizlik oranının rekor seviyede olan Kuzeybatı Bulgaristan’da 14 ilçeden başka 1066 kişiye iş sağladı. Onların 925’i belediye kurumları tarafından yeşillendirme işçisi, süpürgeci ve inşaat işçisi olarak işe alındı.

Bu işçiler belediyeden başka yerleşim yeri sakinlerine de belirli saatlerde hizmet verecekler. Böylece emekliler, onları odun kesmek veya evde ufak tefek onarımlar için kiralayabilecekler. Bu işçilerin saatlik hizmet bedelini belirleyecek olan belediye başkanlarıdır.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2082

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI