Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-09-12]

Cumhurbaşkanı Radev: Yüksek eğitim sistemi, devletimizin kilit önceliği olmalıdır

Cumhurbaşkanı Radev: Yüksek eğitim sistemi, devletimizin kilit önceliği olmalıdırCumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden verilen bilgiye göre Sofya Mimarlık, İnşaat ve Jeodezi Üniversitesi’nde (UASG) yeni eğitim öğretim yılının açılış törenini şereflendiren Cumhurbaşkanı Rumen Radev, “Bulgaristan’da yüksek eğitim sisteminin kalitesi ve rekabet edebilirliği devletimizin kilit önceliği olmalıdır. Bulgaristan’ın daha eğitimleri sırasında inşaat yapılarında, inşaat halindeki yollarda, tasarım bürolarında, laboratuvarlarda mesleki becerilerini geliştiren uzmanlara ihtiyacı var” diye kaydetti.

Rumen Radev, UASG’da verilen teknik eğitimle üniversite öğrencilerinin ekonomik ve sosyal problemleri çözmeye hazırlandığını vurguladı. Cumhurbaşkanı, mezun olan üniversitelilerin ise önemli ölçüde varlıkları başarıyla yönetebileceklerini, projeler gerçekleştirebileceklerini ve farklı sosyal alanlarda çalışan kadroları yönetebileceklerini vurguladı.

Radev, “Sizlerin buradan gelecekte karşılaşacağınız zorlukları başarıyla atlatacağınız yetkinliklere sahip olarak ayrılmanız gerekir” dedi.

Cumhurbaşkanı, “Sizler Bulgaristan’ın görünümünü oluşturuyorsunuz. Ülkemize gelen bir kişinin gördüğü ilk şey sizin verdiğiniz emeğin nesnesidir. Siz yaptıklarınızla bizim değerlerimizi ortaya koyuyorsunuz. Bizim dünyaya açılan kapımız sizsiniz” diye sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, bu üniversiteden mezun olanlar tarafından yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen projelerin Bulgaristan’ın uluslararası prestijini yükselttiğinin altını çizdi.

Radev’in ifadelerine göre Bulgaristan, bilgi ve yenilikçi fikirlerin pratik uygulanmasında dünya ile rekabet edebilir durumdadır. Cumhurbaşkanı, üniversitenin yönetimini ve akademik kadrosunu her bir öğrencinin potansiyelinin geliştirilmesine yönelik sarf ettiği çabalar ve farklı alanlarda kendini gerçekleştirme ihtimali olan başarılı genç profesyoneller yetiştirme gayretlerinden dolayı tebrik etti.

Açılış töreninden önce üniversite yönetimi ile görüşen Radev, yüksek eğitim sisteminde yapılan reformu ele aldı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 772

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI