Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-09-13]

Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova: Nefret diline son verelim!

Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova: Nefret diline son verelim!Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev’e gönderdiği mektupta özel eğitim gereksinimi olan çocuklara karşı kullanılan nefret dilinin ve ayrımcılığın önlenmesi için önlemler alınmasını ısrar etti.

Bulgaria On Air televizyonunda yayınlanan “Sabah Bulgaristan” programına konuk olan Bulgaristan Kamu Denetçiliği Ulusal Önleme Mekanizması ve Temel İnsan Hakları Müdürü Eva Jeçeva, “Demokratik ülkelerde, ki Bulgaristan da onlardan biri, “özel eğitim gereksinimi olan çocuklara” kavramı uzun zamandan beri kullanılmıyor. Bu kavram yerine onlarda birtakım eksiklik olduğunu ifade eden “ek destek gereksinimi” kavramı kullanılmaktadır. Ek destek gereksinimi olan çocukların mutlaka engelli olmaları gerekmez. Burada söz konusu öğrenme güçlüğü veya entegrasyon güçlüğü çeken her bir çocuktur” diye izah etti.

Eski Çocuk Koruma Ajansı Başkanı Jeçeva, “Manolova’nın verdiği tepkisinin nedeni Varnalı öğretmen Hristina Şindova’nın özel eğitim gereksinimi olan çocukları “canavar gibi tehlikeli” olarak nitelendirmesidir” diye belirtti.

Şindova, 15 yaşındaki İvan’ın 11 yaşındaki Nikol’u öldürmesiyle ilgili facebookta yaptığı yorumda bu ifadeyi kullandı.

Hristina Şindova, şöyle bir yorum yaptı: “Siz neyin söz konusu olduğunun farkında mısınız? Aramızda sorunsuz dolaşan sözde entegre edilmiş kaç tane özel eğitim gereksinimi olan çocuk ve yetişkin var. Bu tür kişiler yeterince incelenmemiş ve onlarla ilgilenilmemişse, onlar canavar gibi tehlikelidirler! Kapsayıcı eğitime son verin! Tekrar bu tür çocuklara yönelik özel anaokulları, okullar ve pansiyonlar açılsın! Bu çocuklar dünyanın geleceği açısından tehlikelidir. Aklınız başınıza gelsin!”.

Kamu Denetçisi’nin ifadelerine göre özel eğitim gereksinimi olan çocuklar hakkında dile getirilen bu tür görüşler ve onların eğitim hakkına itiraz edilmesi tehlikeli ve endişe vericidir. Hele bunu yapan bir öğretmense, daha da tehlikeli ve endişe vericidir.

Manolova, toplumun bakanlığın kapsayıcı eğitimin geliştirilmesi ve zorlukların aşılması yönünde çalışmalar yürüttüğünü anlaması için Krasimir Vılçev’in bu konuda görüş beyan etmesi çağrısında bulundu.

Eva Jeçeva, yetkili kurumların Bulgaristan’da çocukların yeteneklerine ve kişisel niteliklerine değer verdiğini ve geliştirdiğini gösterecek uygun ve samimi bir öğretim ortamı oluşturmasının gerekli olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1233

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI