Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-09-13]

Bakan Vılçev: Okul bitiren çok sayıda çocuk Bulgarcayı iyi bilmiyor

Bakan Vılçev: Okul bitiren çok sayıda çocuk Bulgarcayı iyi bilmiyorNOVA TV’nin “Merhaba Bulgaristan” programına konuk olan Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev,”Okul bitiren çok sayıda çocuk Bulgarcayı iyi bilmiyor. Bunun nedeni onların okul öncesi eğitim programına katılmamasıdır. Kreşlerde de çocuklara ilk önce Bulgarca öğretilmelidir ve sonra onların okula düzenli devam etmeleri gerekir” dedi.

Vılçev, hükümetin bütün çocukların düzenli olarak okula gitmesine yönelik bir politika yürütmesi gerektiğini düşünüyor. Bakan, “Çocukların okula gitmemeleri durumunda ebeveynlerine hapis cezası verilmesi gerekmez” diye ifade etti.

Bakan, “Sosyal sebeplerden dolayı okula gitmeyen çocukların oranı giderek azalıyor. Bu olgunun temel nedeni kültüreldir, yani okula gitmek istenilmemesidir” diye kaydetti.

Siyah beyaz ders kitaplarıyla ilgili olarak Bakan, özellikle üst sınıflar için böyle ders kitapların her zaman var olduğunu ve olamaya devam edeceğini söyledi. Ders kitapların öğretmenler tarafından seçildiğini hatırlatan Bakan, öğrencilerin büyük bir bölümünün ders kitaplarının kopyasını çıkardıklarını ve kalitesi oldukça kötü olan siyah beyaz ders kitapları kullandıklarını belirtti.

Krasimir Vılçev, hala okula gittiği ilk günü hatırladığını ifade etti. Bakan, Gabrovo şehrinde ilköğretime ilk ayak bastığını, ilk sınıf öğretmeninin ise sabırlı ve tatlı dilli olduğunu anlattı. Bakan, biyoloji sınavı sonucunda ilk defa zayıf not aldığını unutmadığını dile getirdi.

Bakan, yeni eğitim öğretim yılından itibaren okullarda hemen hemen tüm ders kitaplarının elektronik versiyonu olacağını açıkladı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1246

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI