Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-09-13]

Evsel atık vergisi, çöplerin miktarına göre belirlenecek

Evsel atık vergisi, çöplerin miktarına göre belirlenecekAteşli tartışmalardan sonra bugün Bulgaristan Meclisi, hükümet tarafından sunulan Yerel Vergiler ve Harçlar Kanununda değişiklikler yapılmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etti. Kanun değişikliklerine göre evsel atık vergisi oranı belirlenmesinde çöplerin miktarına göre gözetilecek.

Kanun tasarısına göre belediye kurumlarının bir adreste ikamet eden kişilerin sayısı, çöp kutularının kapasitesi veya evsel atıkların siyah torbalarda, ayrı toplanan atıkların ise beyaz torbalarda olmak üzere üretilen atıklara göre evsel atık vergisinin belirlenmesine ilişkin 3 seçenek arasında bir seçim yapacak.

Evsel atık vergisinin üretilen evsel atıkların miktarına göre belirlenmesi öneriliyor.

Yasa tasarısında yeni kuralların 2019 yılından itibaren uygulanması öngörülüyor. Geçen hafta belediye temsilcileri, kanun değişikliklerinin uygulamaya girmesinin bir yıl ertelenmesini, yani 2020 yılından itibaren yürürlüğe girmesi çağrısında bulundu.

Yasa tasarısının oylamasında Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Meclis Grubu çekimser oy kullandı, çünkü sosyalistler yeni kanun değişikliklerinin vatandaşların ödediği evsel atık vergisinin artmasına yol açacağını düşünüyor.

BSP Milletvekili Dora Yankova, “Duydum ki Dimitrovgrad (Kayacık) Belediye Başkanı İvo Dimov’un hesaplarına göre köylerde evsel atık vergisinin miktarı 10 misli artacak” diye yorum yaptı. Yankova, iktidardaki partilere vergileri artırmama sözü verdiklerini hatırlatarak, belediyelerin bu tür değişikliklere yönelik herhangi bir hazırlık yapmadıklarını sözlerine ekledi.

Meclis Bütçe Komisyonu Başkanı Menda Stoyanova, yerel yönetimin kesinlikle daha esnek kararlar alması gerektiğini söyledi. Stoyanova, “Hiç kimse belediyelerin evsel atık vergisi oranı belirlenmesinde sadece bir seçeneği esas alması için zorlamıyor, bu seçenekler kombine edilebilir de. Belediyelerin ciddi bir hazırlık yapması gerekir, hazırlık için kanun tasarısında bir yıl öngörülüyor” diye belirtti.


Milletvekillerin evsel atık vergisi oranının çöplerin miktarına göre belirlenmesine yönelik yasal girişimleri daha 2013 yılında başladı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1039

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI