Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-10-10]

Kişisel verilerin korunmasına dair yeni yönetmelikle ilgili konferans yapıldı

Kişisel verilerin korunmasına dair yeni yönetmelikle ilgili konferans yapıldıAmerikan Ticaret Odası Bulgaristan Temsilciliği tarafından düzenlenen “Avrupa Birliği’nde (AB) Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Genel Yönetmelik: İşletmelere Yönelik Şartlar ve Onların Önündeki Zorluklar” konulu konferansta iş dünyasının yeni yönetmelik sayesinde 2 milyar avronun üzerinde kaynak tasarruf yaptığı anlaşıldı.

Yeni yönetmeliğin kişisel verilerin korunmasına ilişkin standartları yükseltmesi bekleniyor. Yönetmelik, kişisel verilerin işlenmesi ve serbest dolaşımı ile ilgili kişilerin korunmasına ilişkin kuralları belirliyor.

Kişisel Verileri Koruma Komisyonu Başkanı Ventsislav Karacov, “Kişisel veriler bizim için bir iş haline geldi” diye yorumda bulundu. Karacov’un ifadelerine göre yönetmelik gerçek bir değişim imkanı sunuyor. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin yasal düzenlemelerin birleştirilmesi için de bir imkan oluşturuldu.

Karacov, fakat ülkemizin yeni yasal çerçeve ve gerekliliklerine cevap vermek için mali imkanlara sahip olmadığını belirtti.

Kişisel Verileri Koruma Komisyonu Başkanı, “Yeni düzenleme ile kişilerin verilerinin tolere edilmesine ilişkin daha fazla hakları olacak. Unutulma hakkı da genişletiliyor. Şeffaflık şartları artırılıyor ve hesap verebilirlik muhafaza ediliyor” diye kaydetti. Karacov, bundan önceki düzenlemenin uygulanması veri denetleyicileri için çok kolay olduğunu, ancak yeni şartların zor uygulanacağını sözlerine ekledi.

Karacov, “Önemli değişiklik yapıldı. Aynı zamanda yeni şartlara cevap verecek yeterli eğitimli eleman yok. En az 100 000 elemana ihtiyaç var” diye kaydetti. Bu sebepten dolayı Kişisel Verileri Koruma Komisyonu Başkanı, bu yönde eğitim verecek Ulusal Eğitim Merkezi kurulmasını öneriyor. Devlet organlarının öneriyi iyi karşılamasına rağmen böyle bir merkez kurmak için gerekli kaynaklara sahip olunmadığını ileri sürdüğü anlaşıldı.

Kişisel Verileri Koruma Komisyonu Başkanı, “Parasız büyük reformlar yapılamaz” dedi. İş dünyasına karşı yaptırımların çok büyük olduğunu ve maliyetinin 20 milyon avroya ulaştığını kaydeden Karacov, böyle yaptırımların uluslararası bir şirketin bile iflas ettireceğini düşünüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 577

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI