Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2017-10-12]

Sigaranın ekonomik zararları ülkemizin GSYİH değerinin yüzde 10’una eşit

Sigaranın ekonomik zararları ülkemizin GSYİH değerinin yüzde 10’una eşitTütünsüz Bir Yaşam İçin Koalisyonu tarafından 2017 yılının Nisan ayında yapılan araştırma sonuçlarına göre ülkede sigara içmenin zararları Bulgaristan’ın Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) değerinin yüzde 10’una denktir.

Rapora göre sigara içmenin maliyeti sadece sigara içenler tarafından karşılanmıyor. Sigara içmekten kaynaklanan hastalıkların tedavisi tüm vergi mükellefleri tarafından ödeniyor, işverenler ise sigara içen görevlilerinin verimliliğinin azalmasından dolayı zarara uğruyorlar.

Bulgaristan’da sigara içmenin maddi yönden vermiş olduğu zararlar yaklaşık 165 milyon levaya ulaşıyor.

Tütünsüz Bir Yaşam İçin Koalisyonunun son raporuna göre Bulgaristan'da sigara sorunu gözlenmeye devam ediyor. Araştırmaya göre Sofya’daki çoğu okulların çevresinde tütün ürünleri serbest satılıyor ve reklamı yapılıyor. Verilere göre bizde yeni yetişenlerin yüzde 28’inden fazlası düzenli olarak sigara kullanıyor.

Bilindiği gibi, ülkemiz nüfusuna göre sigara içenlerin oranı bakımından Avrupa Birliği’nde ön sıralarla bulunuyor.

Ekonomi bakış açısından Tütünsüz Bir Yaşam İçin Koalisyonunun eski raporu sigara kullananların genellikle düşük gelirli kişiler olduğunu gösteriyor. Fakat Bulgaristan bu kritere göre de birinci sırada yer alıyor. Bulgaristan en yüksek gelirli kişilerin sigara içen sayısı içindeki payı en yüksek olan ülkedir. Bir kıyaslama yapmak gerekirse, zengin ülkelerde ve en yüksek gelirli kişiler arasında sigara içmek artık marjinal bir şey oldu. Sigara içme oranı en varlıklı Finlandalılar’da sıfıra düşerken en varlıklı İsveçliler ’de ise yüzde 1,2’ye düştü.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 856

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI