Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2019-02-08]

Arıcılara 3,3 milyon levanın üzerinde “de minimis” desteği

Arıcılara 3,3 milyon levanın üzerinde “de minimis” desteğiDevlet Tarım Fonu tarafından 4 088 arıcıya 3 328 leva miktarında “de minimis” adı verilen destek ödemesi yapıldı. 2018 Aralık Ayı Devlet Tarım Fonu Yönetim Kurulu kararı üzerine yapılan yardım için ayrılan destek bütçesi 3 500 000 leva idi.

En az 20 arı kolonisi yetiştiren ve Arıcılık Yasası ve İnsan Tüketimine Yönelik Arı Balına İlişkin Şartlar Yönetmeliğe uygun olarak 2018’de kaliteli bal üretimi yapan arıcılar desteklenmektedir. Tarımsal ürün üretimi yapanlara verilen mali destek, 1999 yılında onaylanan 3 sayılı yönetmeliğe uygun olarak tarım üreticisi olarak kayıt olan arı kolonisi yetiştiren kişilere, tüccarlara, tüzel kişilere ve kooperatiflere yöneliktir.

Yardım, bir arı kolonisinin yıllık beslenme maliyetinin bir parçasının karşılanması ve kışlama bakımının maliyetini telafi etmenin yanı sıra bal verimini düşüren hava koşullarının yarattığı zararlarla baş edilmesi için sağlanmaktadır.

Bir tarım üreticisine yapılan “de minimis” devlet desteğinin miktarı üç mali yıllık bir süre içinde (2016 -2018) 29 337, 45 levaya eşdeğer 15 bin avrodan fazla olamaz. Bir arı kolonisi için destek miktarı, destek programı kapsamında onaylanmış bütçe dahilinde başvurusu onaylanan hak sahiplerinin sayısı ve bildirilen arı koloni sayısı bazında belirlendi.

Başvuruları henüz değerlendirilmemiş 218 arı yetiştiricisine destek ödemesi önümüzdeki günlerde yapılacak. Aralık 2018 tarihinde başlayan başvuru süresi, 15 Ocak 2019 tarihinde doldu.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 645

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI