Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2019-02-11]

Yerel vergi ve harçları ödeme kampanyası Mart ayının başında başlayacak

Yerel vergi ve harçları ödeme kampanyası Mart ayının başında başlayacakKırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Şükrü, basına yaptığı açıklamada, “Bu yıldan itibaren vergi tutarında değişiklik olan motorlu taşıtlar vergisi de dahil olmak üzere yerel vergi ve harçları ödeme kampanyası Mart ayının başında başlayacak” diye bildirdi.

Kurumlar Vergisi Kanunu’na göre vergi tutarını hesaplamak için yeni bir formülün kullanılmasından dolayı vergi tutarında değişiklik yapılmasına ilişkin karar, Kırcaali Belediye Meclisi’nin Ocak ayı toplantısında alındı.

Tuncay Şükrü, ”Değişikliklere göre Kırcaali ilçesinde kayıtlı binek otomobil sahiplerinin yaklaşık yüzde 17’si araçlarda partikül filtre kullanılması için uygulanan indirimin kaldırılmasından dolayı bu yıldan itibaren yüzde 40 daha yüksek motorlu taşıtlar vergisi ödeyecek” dedi. Belediye Başkan Yardımcısı’nın ifadesine göre vergi tutarını hesaplamak için yeni formül taşıtların motor gücü, üretim yılı ve çevre standartlarına dayanmaktadır. Vergi miktarının arttırılmasını, ilçede kayıtlı 25 533 binek otomobilden en belirgin ölçüde 7684 binek otomobil sahipleri hissedecek. Euro 4’ün üzerinde standartlara uyan 2987 otomobil sahibi, daha düşük standartlara uyan binek otomobil sahiplerine kıyasla artışı en az ölçüde hissedecekler.

Tuncay Şükrü,” Yeni formüle göre, neredeyse tüm otomobillerin motorlu taşıt vergisinde değişiklik olacak, ancak önemsiz tutarda olacak” diye izah etti. Belediye Başkan Yardımcısı, ilçede motor gücü 110 kW’ı geçmeyen araçlar 8118 olmak üzere en çok sayıda olduğunu, 7183 olmak üzere en az sayıdakilerin ise motor gücü 74 kW’ı geçmeyen araçlar olduğunu sözlerine ekledi.

Tuncay Şükrü, “Motorlu taşıtlar vergisi ödeme kampanyasının Mart ayının başında başlaması bekleniyor. Nisan ayının sonuna kadar motorlu taşıtlar vergisini ödeyen vatandaşlar yüzde 5 oranındaki indirimden faydalanabilecek” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 530

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI