Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2019-07-18]

E-TOLL otoyol ücreti sisteminin devreye sokulması ertelendi

E-TOLL otoyol ücreti sisteminin devreye sokulması ertelendiKarayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik yapan kanun teklifi, Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Değişiklikerle E-TOLL otoyol ücreti sisteminin devreye sokulması 1 Mart 2020 tarihine ertelendi. Kamyonlar, otobüsler ve azami yüklü ağırlığı 3,5 tondan fazla olan araçların ödeyeceği E-TOLL otoyol ücreti uygulaması Bakanlar Kurulu’nun en geç 1 Mart 2020 tarihinde alacağı kararın Devlet Gazetesi’nde yayınlanarak halka duyurulmasından sonra başlayacak. O zamana kadar ağır yük kamyonları aylık, haftalık veya günlük elektronik vinyet ücreti ödemeye devam edecek. Değişikliklerle birlikte Meclis, bu ücretlerin tutarlarını da belirlemiştir. Ağır kamyonların karayolu altyapısını kullanmak için ödeyeceği günlük tavan ücret 12 Euro tutarında olacaktır.

16 Ağustos 2019 tarihinden itibaren E-TOLL otoyol ücreti uygulaması başlayıncaya kadar kamyonlar, otobüsler ve azami yüklü ağırlığı 3,5 tondan fazla olan araçların sürücüleri, ücretli yol ağı kullanımı için vinyet ücreti ödemedikleri takdirde 2000 leva cezaya çarptırılacak.

Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Dragomir Stoynev, yol ücretleri tahsil edilmesine ilişkin E-TOLL sisteminin, 16 Ağustos 2019 tarihinde devreye girmeyecek olmasının nedeninin, ücret tarifelerini izah etme yoluna gitmedikleri için tamamen iktidardakilerin hatasından kaynaklandığını düşünüyor. Stoynev, iktidardaki parti grubuna dönerek, ”Birden bire taşımacılar yol ücreti tutarlarından dolayı memnuniyetsizliğini dile getirince hemen geri adım attınız” dedi.

Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) Partisi Milletvekili Aleksandır Nenkov, sosyalistlere E-TOLL sisteminin devreye sokulmasını isteyip istemediklerini sordu. Nenkov,”Paydaşlar arasında gerekli dengeyi bulmak ve sistemi test etmek için birkaç ay gecikme söz konusudur” dedi. Milletvekili, değişiklikler yapılmazsa, iş dünyasının daha fazla zarara uğrayacağını söyledi.

Bulgaristan İçin BSP İttifakı Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Georgi Svilenski, “Bizler, E-TOLL sisteminin devreye sokulmasından yanayız, ancak sizler onu devreye sokamıyorsunuz, sizler başarızlığa imza attınız” dedi. Svilenski, E -TOLL sisteminin 16 Ağustos 2019 tarihinde devreye sokulması gerektiğini kaydederek, birinin üstlendiği bu işi yerine getirmemesinin hesabı sorulmadığını ve sonunda taşımacıların zarar gördüğünü belirtti. Milletvekili, “Şimdi iki üç misli daha yüksek ücret ödeyen taşımacıların zararlarını kim telafi edecek” diye soru yöneltti.

GERB Milletvekili Mladen Şişkov, elektronik vinyet ücreti toplama sistemi ile ilgili sorun yaşandığını ve birkaç gün içerisinde çözüleceğini, ancak bunun hiçbir şekilde taşımacılara ek yük getirmeyeceğini kaydetti.

Kabul edilen değişiklikler ayrıca beyan edilen veri sağlayıcılarının E-TOLL sistemi kapsamında gerçekleştireceği işlevlere ilişkin konsepti de değiştirmektedir. Beyan edilen veri sağlayıcısının, elektronik ücret toplama hizmetleri sağlayıcısı ile sözleşme imzaladığı tükecilere ait karayolu taşıtlarının coğrafi konumlandırması ve kat ettiği mesafeye ilişkin verilerin aktarılması için sözleşme imzalaması öngörülmektedir.

Karayolu Altyapı Ajansı, beyan edilen veri sağlayıcılarının belirtilen gereklilikleri karşılayıp karşılamadığını takip edecek ve halka açık bir liste oluşturarak veri sağlayıcılarının faaliyetlerini kontrol edip denetleyecek.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 776

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI