Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2019-07-18]

Bakan Zaharieva: Büyükelçilerimiz, yurt dışında daha fazla okulun açılmasına yardımcı olmalılar

Bakan Zaharieva: Büyükelçilerimiz, yurt dışında daha fazla okulun açılmasına yardımcı olmalılarBaşbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Sofya’da Merkez Askeri Kulübü’nde Bulgaristan’ın çeşitli ülkelerde görevli büyükelçileri ve daimi temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, ”Yurtdışındaki Bulgaristan vatandaşlarının Bulgaristan ile sıcak ilişkilerini desteklemek ve sürdürmek, daha fazla okulun açılmasına yardımcı olmak için yurtdışındayız. Bulgar diplomatlardan da bu yönde aktif olmalarını istiyorum. Bu insanların bazılarının bir gün geri geleceğini umarak, dilini, Bulgaristan hakkındaki bilgilerini korumalarının, Bulgaristan ile olan bağlantılarını sürdürmenin yolu budur” diye kaydetti.

“Bizim işimiz bir dava, aksi takdirde zorluklarla başa çıkamayız” diyen Zaharieva, 140 yıldan sonra Bulgaristan diplomatik servisi ve devletinin 100'den fazla ülkede temsilcilikleri bulunduğunu anımsattı.

Bakan, büyükelçilere ve daimi temsilcilere Bulgaristan’a layıkıyla temsil etmeyi, çıkarlarımızı korumayı ve yurtdışındaki Bulgar topluluklarını desteklemeyi başardıkları için teşekkür etti.
Temel dış politika önceliği Afrika ve Sahra'nın güneyindeki ülkeler olacaktır.

Zaharieva,” Avrupa geç uyandı, ama uyanması iyi oldu”diye vurgulayarak Afrika kıtasına ilişkin uzman değerlendirme raporlarının gözden kaybolduğunu ekledi. Zaharieva,”Bulgaristan bu yönde daha aktif bir rol oynamalıdır. Bulgaristan, Afrika kıtasına yönelik çok daha fazla çalışma yapacak ve bu kıtaya odaklanacak. Ticari temsilcilikler ve konsolosluklar düzeyinde diplomatik misyon açılması üzerinde durmamız gerekir” dedi.

Bakan,” Bir örnek olmak ve değişim için çalışmalıyız ve aynı zamanda uluslararası hukuk düzenindeki güveni yeniden sağlamak için akıllı ve makul olmalıyız. Biz büyük bir ülke değiliz, biz büyük bir askeri güce sahip değiliz, ama AB’nin bir parçası olarak, sesimiz çok daha güçlü çıkıyor ve dediklerimize kulak veriliyor” diye vurguladı.

Zaharieva, yeni Avrupa Komisyonunun çabalarını ticari ilişkilere odaklayacağını, akıllı ve makul olacağını ve farklılıkların üstesinden geleceğini umuyor. Bakan,”Paylaşılan değerlere sahip değiliz ve bu üzerinde çalışmamız gereken en önemli şey” diyerek, büyükelçilerden aktif olmalarını ve çeşitli durumlarda insanlara yardım etmelerini istedi.

Bakan, ayrıca Bulgaristan’ın AB Konseyi Başkanlığının sona ermesinden bir buçuk yıl sonra olumlu bir değerlendirme yaptı. Batı Balkanlar konusunda Bulgar hükümeti ile istişarelerde bulunmak istemeyen hiçbir AB üyesi devlet olmadığını ve bunun, temel önceliğimizin ve misyonumuzun iyi yapıldığını gösterdiğini belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 648

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Türk 2019-07-19 15:35:40
Bakan Zaharieva yurt folunda yaşayan Bulgarlarla ve azınlık olarak yaşayan Bulgarlarla sahip çıkıyor bu da BG devletin resmî politikası.
Ya ülkelerinde yaşayan 2 milyon Müslümana asimilasyon politikasını tam hızla yürütmeye devam ediyorlar.
Bulgar devleti kendi azınlıklara sahip çıkıyor hatta yaşadıkları ülkelerde azınlık statüsü bile verilmeye zorluyorlar.
Bu iki yüzlü bi politika değik mi.
Ne zaman T.C Bulgaristan’da yaşayan 2 milyon Öüslümanın hakkını sorduğunda iç işlerimize karışılıyor diye yerden göğe kadar gürültü kaldırıyorlar.
Ne yazık ki DpS bu konuda BG devletinin yanında yer almakta.
DpS ülkede ikamet eden Müslünanlara 30 yıldır sahip çıkmıyor.
K2 2019-07-19 15:51:16
Aptal herif, DPS ne yapsa sahip çıkmış olacak?!

Bulgaristan yapabildiği için bunları yapıyor. Arkasında Almanya, ABD, Rusya abilerinin tamamının desteği var, sen karşıt olarak ne yapabiliyorsun bir ona bak. Türkiye Bulgaristan'la baş edemezken DPS n'apsın?

Biraz akıl fikir, fazla değil.
Kenençe 2019-07-19 16:44:44
Kim aptal ben mi sen mi.
BG Müslümanları neden DpS oy veriyor.
Paralar kazansınlar diye mi.
Siyaset ne için yapılıyor.
Yunanıstanda tek birmilletvekili Türkletin haklarınıçatır çayır parlamentoda savunuyor. A mahkemelerinde Yunan’ın tanımadığı TÜRK kelimesini tanıttırdılar.
DuPSe 40 vekilden fazla vekil çıkardı 4 kez hükümet ortağı oldular ne yaptılar. Yapamazlar mıydı.
Yapamazlar seçen hep dedin gibi.
Buna rağmen Türk hakkını alacak sen razı olsan da olmasan da.
K2 2019-07-19 18:04:09
Yunanistan'ı hiç konuşma, pırasa beyinli seni. Neyini savunuyor?
Batı Trakya'da Türk benliği olanlar vatandaşlıktan çıkartılıyor, halen Türkiye onlara burs veriyor T.C. okullarında eğitim alabilmeleri için.

Git sen masalları malende anlat, Yunanistan'ı pek seviyorsan git oraya gör bakalım el mi yaman.

Türk hakkını alacaksa tamam o zaman, boşuna tepiniyorsun deli danalar gibi.
Deli ormanın delisi 2019-07-20 01:40:27
K2 köpeği Fes,Bulgar döllenmesi sus gayri hayırsız herrif.Türk düşmanı K2 köpeği şerefsiz.
Ormanın kralı 2019-07-20 09:05:54
Türk ve Müslüman düşmanı bu kafasızlar ileri geri yazarak birilerini sindirmeye çalışıyorlar.
Bunlar minik köpekler gibi kuru gürültüden başka bi bok yiyemezler.
K2 Kenançe görev yapıyor. Bu zat KIRCAALİ haber sitesinde DpS karşı yazılan yazılara cevap vermek ve DpS Türklerin hayat garantisi olarak göstermek.
DpS olmasa Türklerin hayatı daha kötü olacak saçmalığa inandırmak.
Bırakın havlasınlar.
Mehmet Özgür 2019-07-20 18:06:15
Bulgar dilinin Dünya'da ne değeri var da Bulgarca eğitim istiyorsunuz. E. Zaharieva, ilk önce ülkende Türk okullarını açtır. Türk azınlık statüsünü tanı. Ondan sonra isteklerinizi Dünya ya sununuz. Zaten sizin alfabeniz yok ki. Öğrendiniz alfabe Makedon alfabesidir. Sayın Putin de bunu aynen ifade etmiştir. Sizin o alçak ve geçersiz diliniz sizde kalsın.
Kenançe 2019-07-20 20:19:15
ANLADIII
Dinsiz genclik yettismekte sor agentsavaya haklari nezaman istecek nachalnikleden
O HaIN DuPiSe karimi orospu yapti kizanami evropuya sati
Otuz Yildir Yurjlkleri kaca satiniz BG Turku kole oldu
K2 Kenanka 2019-07-21 09:17:55
İşte bak sen de bozuksukin tumun gibi.
Hey gidi hey kendilerini bi bok zanedenler.
Bıli gavur tümü oldukları.
İşte bülelene UNUN BUNUN GIZANI delee.
Kontrolden çıkanlardan bi beklesin. Abuk sabuk cümlele.
Yazın kam sizin gibi o hain DpS gurtaracanmısız.
Yazmak serbes.
K2 2019-07-21 11:33:40
Biz teslim olduk, artık DPS'yi yıkacaksın. Şimdi onlar düşünsün. Göster onlara, göster bakalım, tek başına azınlığı al, Türkçeyi zorunlu kıl, kafir gençliği müslüman yap. Yap ve de "Bre mandalar, otuz sene ne etmişsiniz böle, iki dakkada nasıl çözüvedim tüm sorunları? Bari bir iki sorun çıkarayım da dört sene sorun çözmeden geçmez zaman"
fes 2019-07-21 13:10:47
Bulgaristan'da 2 milyon Müslüman var lafı çok sorunlu bir laf, bulgarların işine yarayan bir tanımlamadır. Doğru olan " 2 milyon türk yaşıyor" olmalı.

Angora anlaşmasında türk diplomatların türk tabiri yerine müslüman tabirini kullanmaları hatasından dolayı Yunanistan ve bulgaristan günümüzde türk azınlığı statüsünü tanımıyor. Bizde türk yok müslüman var diyorlar.

Jivkov da buradan hareketle Buklgaristanda türk yok mülüman var dedi ve bu müslümanların da Osmanlı döneminde zorla din değiştirdiğini iddia etti.

Tanımlamalara dikkat edelim ki kendi ayağımıza kurşun sıkmış olmayalım.
Feska 2019-07-21 13:33:28
Feska bravo şimdi bildin bu iki Milyon Müslümanın içinde Cingene, Tatar, Pomak ve Türk var.
Bunların hepsi Türkçe konuşan dil.
Müslümanların arasında Türkçe bilmeyeler de var.
Bu gün Bulgaristan’da gayri resmi bir milyona çok yakın has Yürk var.
Bulgarın statistiğinr göre 750 bin.
Bu rakam bu gün B G yaşayan müftüsünün yüzde onun üstündedir. Bu demek BG devleti otomatikman Türk filini resmî dil yapması gerekiyor.
İşte ipler burada kopuyor.
Senin körü körüne ne uğruna desteklediğin DpS suskunluğunu koruyor.
Yapamaz edemez vekil yetmiyor masalları okuma.
Senin teorilerini kendine sakla.
Bi boka yaramayan filasofanı gonuşturma.
Bir afta yokum yaşadınız.
K2 2019-07-21 14:49:10
O kadar diyorum agama vekil ol, muhtar ol, belediye başkanı ol, hatta seni başkakavan yapalım, inadım inat olmuyor. Parti kur, hatta parti kurmana gerek yok, sen bu işi tek başına halledersin.
Bak seni destekliycez, körü körüne olmasa da, DPS'yi sildik attık. Teorilerimizi kesinlikle anlatmayacağız, sen ne dersen o.

Şindi, B G yaşayan müftüleri de öldürdük müydü, al sana yüzde yirmi. Direk oradan canlı olanlarıyla da topladık mı etti mi sana yüzde otuz. Yüzde otuz zamı koyduk mu leve oldu mu 1 $ = 1.33 lev. Bu levlerle biz 750 000 Türkü satın alsak, (hem toptan indirim de uygularlar) hepsini sınıra dizsek, kimisini Kalotina, kimisini Kapitan Andreevo, kimisini Makaza sınır kapısına, her Türk geçen her araçtan on euro haraç alsa, etti mi sana 7 buçuk milyon euro. Bu 7.5 milyon euro ile yepyeni parti kuramaz mıyız? Yanına da yepyeni müftülük?...
fes 2019-07-21 17:47:58
DPS suskunluğunu koruyor ne demek, ben bu ifadeden bir şey anlamadım. Diğelim ki "suskunluğunu korumadı" ne olmasını bekliyorsun. Hayvan hayvan yazılar yazacağına bunu açıkla. , tuhaf

Körü körüne DPS karşı çıkmanın varacağı yer rezil olup partiyi kapattırmaktır. Sen anayasal düzen içinde mücadele etmek nedir konusunda kara cahilsin. Tuhaf, ne idiği belirsz hayallerle ancak rezil olursun.

Seninki aptal kızın evlilikten Hollywood filmi gibi bir hayat hayal etmesi ve gerçekleşmeyince hayal kırıklığına uğraması gibi bir şey. İyi ki çoğunluk aklı başında da senin gibi aptal hayallerin peşine takılmıyorlar, yoksa türkler çingene seviyesine iniverirlerdi.
Şener Sadullah 2019-07-22 14:54:10
Fes ve K2 Türklerin aleyhinde olan ne varsa onu istiyor.
Höh oluşumu kuruluş amacından sapmış mankurtlaşmış bir oluşumdur.Türklerin hakkını aramak konusunda acizdir.
Bulgaristan'da yaşayan Türkler aklıbaşında sadece Türklerin çıkarlarını gözetecek ve içlerinde Höh ve bulgarlardan nemalanan kanser hücrelerinden arınmış yeni bir oluşuma muhtaçtır.
Aksi durumda asimile olmuş bir nesille karşılaşacağız.
fes 2019-07-22 16:06:46
O kanaate nesıl vardın Şener, öyle gibine geldi söyleyiverdin mi? Bizler gerçekçiyiz, bilgiye dayalı laf söylüyoruz ve sizler gibi havalarda uçmuyoruz. Aramızdaki fark budur.

Dümeye basar gibi kolay olsaydı hop yenisini kuruverir, onu beyenmedik, daha yenisini kuruverir idare ederdik. Maalesef hayat sizin sandığınız gibi kolay değil.

İsediğimiz gibi bir parti kurduk hop asimilasyon durdu, hatta Balkan savaşında kaybettiklerimizi de geri aldık diye bir dünya yok. Biraz tarih bilen bunların olmayacağını bilir.

Bulgaristan türklerinin DPS'yi desteklemeleri en doğru tutumdur, gerisi hikaye.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI