Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2019-07-19]

NAP Sözcüsü Bıçvarov: Hacker saldırısı ciddi sonuçlara yol açmayacak

NAP Sözcüsü Bıçvarov: Hacker saldırısı ciddi sonuçlara yol açmayacakNOVA TV’de yayınlanan Merhaba Bulgaristan programına konuk olan Milli Gelirler Ajansı’nın (NAP) Sözcüsü Rosen Bıçvarov, 5 milyona yakın kişiye ait verilerin dışarı sızmasına neden olan NAP’ın bilgi sistemine karşı hacker saldırısı ile ilgili olarak, “Hacker saldırısından doğrudan etkilenen vatandaşların sayısı yaklaşık 4 milyondur. Hacker saldırısının, doğrudan, dolaysız ve ciddi sonuçlara yol açması muhtemel görünmüyor” diye açıkladı.

NAP Sözcüsü, ”Kişisel verilerin kredi çekmek için kullanılması gibi varsayımların gerçekleşme olasılığı çok düşük” diye güvence verdi ve güvenliği kırılan sunucunun kritik bir altyapı olarak açıkça ilan edilmediğini söyledi.

Denetimlerin, denetim çalışması, veri tabanını değerlendirmek için harici bir ekip çalışması, kontroller yapılması ve yetkililerin sistemlerin kırılganlığını değerlendirmeye yönelik çalışma yapılması olmak üzere dört yönde gerçekleştirildiği açıklandı.

Bilindiği gibi, dün gözaltına alınan şüpheli Kristiyan Boykov’un imza karşılığı serbest bırakıldığı anlaşıldı.

İşyerinde tutuklanan 20 yaşındaki genç hakkında siber saldırı gerçekleştirdiği gerekçesiyle suç duyusunda bulunuldu.

Aynı şahsın iki yıl önce Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın internet sitesine yönelik hacker saldırısında bulunduğu ortaya çıktı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 456

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI