Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2019-07-19]

Doç. Dr. İbrahim Yalımov’u kaybettik

Doç. Dr. İbrahim Yalımov’u kaybettikToplumun saygıdeğer ileri gelenlerinden, Bulgaristan Türklerinin önemli aydınlarından biri olan eski Sofya Yüksek İslam Enstitüsü Rektörü Doç. Dr. İbrahim Yalımov, 19 Temmuz 2019 tarihinde, yani bugün 85 yaşında hayatını kaybetti.

İbrahim Yalımov, 1934 yılında Şumnu’nun Gradişte (Korudışta) köyünde dünyaya geldi. 1953’de Şumnu Türk Lisesi’ni bitirdi. Daha sonra 1957’de Sofya Sveti Kliment Ohridski Üniversitesi Felsefe Tarih Fakültesi’ni bitirdi. Ayrıca iki yıl boyunca Moskova'daki Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde gördüğü uzmanlaşma eğitimini tamamladı.

Doç. Dr. Yalımov, 20 yıldan fazla Bulgar Bilimler Akademisi (BAN) Çağdaş Sosyal Teoriler Enstitüsü’nde bilimsel danışman olarak çalıştı. Uzun yıllar Sofya Yüksek İslam Enstitüsü’nde öğretim üyeliği yaptıktan sonra aynı yüksek okulda rektörlük görevinde de bulundu. 7. Büyük Millet Meclisi’nde milletvekilliği yaptı. BAN Çağdaş Sosyal Teoriler Enstitüsü’nde doktora tezini başarıyla savunması sonucunda 2.derece felsefe doçenti unvanını alarak kıdemli bilimsel danışmanı olarak göreve atandı.

Doç. Dr. Yalımov, 20 yıldan fazla Türk sosyal felsefe düşüncesinin tarihi ile ilgili konuları inceledi. Ayrıca Bulgaristan'daki Türk azınlığın tarihi ve İslam felsefesi tarihi ile ilgilendi. Bu konularda kitaplar, düzinelerce monografi, araştırma yazısı ve bilimsel makaleler yazdı.

Doç. Dr. Yalımov, hayatının son yıllarında Yüksek İslam Enstitüsü ve Sofya Yeni Bulgar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Bulgaristan Başmüftülüğü yönetimi, Doç. Dr. Yalımov‘un ailesi ve akrabalarına en içten başsağlığı dileklerini sunarak, Allah’tan sabırlar ihsan eylemesini niyaz ediyor. Allahü Teâlâ ona rahmetiyle ve mağfiretiyle muamele eylesin ve cennet-i alada ağırlasın!

Yalımov’un cenaze namazı, bugün ikinci namazı sonrasında Sofya Banyabaşı Camii’nde kılınacak, naaşı Şumnu şehrinde defnedilecek.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 977

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Kenan 2019-07-19 17:11:57
Rabbim gani gani rahmet eylesin.
Mastanlı Türkleri 2019-07-20 11:32:34
Alllah rahmet eylesin mekanı cennet olsun ailesine sabır dileriz.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI