Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2019-08-13]

Çernooçene Belediyesi’nden Yaz Kur’an Kursu öğrencilerine bayram hediyesi

Çernooçene Belediyesi’nden Yaz Kur’an Kursu öğrencilerine bayram hediyesiÇernooçene (Yenipazar) Belediye Başkanı Aydın Osman, Yaz Kur’an Kursu’na katılan çocukları Kurban Bayramı’nda verdiği hediyelerle sevindirdi. Çocuklar ve ebeveynlerinin Kurban Bayramı’nı tebrik eden Belediye Başkanı, çocuklarını temel İslami bilgilerin öğrenildiği Yaz Kur’an Kursu’na göndermelerinden dolayı ebeveynleri tebrik etti.

Çernooçene ilçe merkezinde düzenlenen Kurban Bayramı kutlama programında yer alan Kur’an Kursu öğrencileri, ilahiler söyledi, ezberledikleri duaları ve Kur’an sürelerini okudu.

Yaz Kur’an Kursu’nun öğreticiliğini Çernooçene köyü imamı Şaban Müslüm yapmaktadır.

Çernooçene Cami Encümenliği tarafından Kırcaali Bölge Müftülüğü’nün denetiminde organize edilen bu yılki Yaz Kur’an Kursu’na 20 çocuk katılıyor.

Kursa katılan çocuklar temel İslami bilgiler, namaz surelerini, dua etmeyi, Kur’an-ı Kerim ve ezan okumayı, başkalarına saygı göstermeyi, hoşgörülü davranmayı, yardıma muhtaçlara yardım etmeyi ve başka ahlaki değerleri öğreniyor.

Kursu bitiren çocuklar, Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında düzenlenecek olan Bölge Kur’an Okuma Yarışması’na katılacaklar ve dereceye girenler Ulusal Milli Kur’an Okuma Yarışması’na katılma hakkı kazanacak.

Kaynak: İsmet İSMAİL

Ziyaretci sayısı: 440

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Vatandaş 2019-08-14 18:37:31
Facebook allamesi pezemenk Şaban hoca onun bunun karısı kızı açık diye laf ederken, kendi kızının kuaför salonuna dualı açılış yaptı, ayrıca kızı ile konuşma bahanesi ile bütün gün salonda oturup saç kestiren , ağda yaptıran kadınları dikiziyor. Bu dinciler hep böyle riyakar ve iki yüzlü işte.
playboy şabanesku 2019-08-14 22:08:03
Dikizlemiyorum kalite kontrol yaporum!
· 2019-08-15 17:43:21
Din kültürel bir ögedir. Bulgaristan'da müslümanların çoğu dininden habersizdir, ana babadan kuşaktan kuşağa aktarılan mitolojik olgular içeren masallar bütünüdür. Bulgaristan'da ortodoks hrıstiyanlar çoğunluktadır, lakin onların dini bilgisi sıradan müslümanınkisiyle aynı, belirli günlerde anlamsız törenler uygulanmaktadır. Bulgarların Türklere nefreti büyük kısmı dinlerin ayrı olmasıdır, bir yunan, sırp, rus kardeş halk diye kabul edilirken asıl sebep ortodoks inancıdır, ondan sonra da slavlık denilen ortak paydadır.
Türklerin kendilerini muhafaza etmeleri için anane, gelenek, görenek, töre önemli unsurdur. Ancak bacak kadar çocuklara takke ve eşarp dağıtarak Türklük muhafaza edilemez, onlara asılsız masallar anlatarak gerçeklik bilincini köreltmemeliyiz. Kuran kurslarının çoğunda ilmihal bilgisi ezberinden başka birşey yapılmıyor. Her yaz aynı bilgiler ezberletiliyor. Kursu veren hocaların bilgisi ve yetenekleri sorgulanması gerekir. Başına takke geçiren herkes uyduruk ve çarpık din anlayışını çocuklara aşılamamalıdır.
D: er Punkt 2019-08-15 18:48:38
Pinko çok derin sulara girmişsin. Kendine dikkat et ,seni müftü de yaparlar, papaz da imama da. Yazdıkların fetva mi desek ,hidbe mi ,birde günlerden cuma miş.
Zei ruhig.
Auf Wiedersehen
· 2019-08-15 19:14:53
Papazlık tıpkı imamlık gibi boş uğraştır. Emek olmadığı halde maaş alma etkinliğidir. İki oku, üfle-püfle, yat-kalk al sana ekmek elden su gölden. İslam dininde ruhban sınıfı yoktur, Muhammed'in diğer dinlerde ağır eleştirdiği konulardan biri rihbanlık sınıfıdır. İlk dönem islami önderlerin hiç biri ruhbanlık yapmıyordu. Askeri ve siyasi yöneticiler cumaları kıldırıp hutbe okumaları idarenin bir sembolüdür, imamlık diye meslek uzun zaman yoktu.
İslam Türklerin eline geçince halkın dili ile ibadet dili birbirinden farklı olması olayı belirdi. Araplar okunan şeyleri anlardı, ama İslam coğrafgası genişleyince yeni müslüman topluluklar arapçayı bilmedikleri için imamlara ihtiyaç duyuldu. Bu da gösteriyor ki İslam lokal bir dibdir, her ne kadar iddiası evrensel olsa da, arap olmayanlarda genişlemesi için eleştirdiği ruhbanlığa ihtiyaç duydu. İslam arap emperyalizmidir, arapça kutsal kabul edilip ibadetler sadece arapça yapılabilmektedir. Evrensel dinde evrensel diller kullanılmalı, yani her halk kendi dilinde ibadet edebilmeli. Kaldı ki arapların çöl yaşantısı tüm dünyaya uygulanamaz, bu yönden evrensellik söz konusu olamaz. İslamın çıkış sebeplerinden biri Yahudi dinine reaksiy
· 2019-08-15 19:18:34
...İslamın çıkış sebeplerinden biri Yahudi dinine reaksiyondur. Her iki ibrahimi din üstün dil ve ırktan bahsediyor. Dolayısıyla evrensellik söz konusu değildir.
D: er Punkt 2019-08-15 21:38:17
Biseri ot Pinko.
1."Muhammed'in diğer dinlerde ağır eleştirdiği konulardan biri rihbanlık sınıfıdır" - yani kritik miş
2".Askeri ve siyasi yöneticiler cumaları kıldırıp hutbe okumaları idarenin bir sembolüdür, imamlık diye meslek uzun zaman yoktu."- yüksek lisans tezden bir alıntı gibi görünüyor. Evet cumayi 12 00 da kaldırdığın zaman yerine hutbe değil cumartesi gelir.
3".Araplar okunan şeyleri anlardı,"- bey ne Araplar Arapça da alıyormuş ilginç.
4".İslam arap emperyalizmidir"- vay gidi emperyalistleri vay 500 sene emperializ beslemisiz.
5."Evrensel dinde evrensel diller kullanılmalı"- evrensel gil acaba nedir Esperanto olmasın wer weiss.
6".Kaldı ki arapların çöl yaşantısı tüm dünyaya uygulanamaz, bu yönden evrensellik söz konusu .."- bence de edilemez meselya Cernoocene etrafında zaten çölde yok ee nas olcak, Zlatni pyasatsi de belki ama orada deniz var ya. Paz arkadaş pembe çizmeli haklı.
7.."İslamın çıkış sebeplerinden biri Yahudi dinine reaksiyondur. Her iki ibrahimi din üstün dil ve ırktan bahsediyor."- bunu gerçekten anlayamadım.
5 dakika düşünüyorum anlayamadım , arkadaşı
D: er Punkt 2019-08-15 21:39:46
5 dakika düşünüyorum anlayamadım , arkadaşım bize bir kaynak Verde bu konuda aydinlanalim.
Pembe panter Pinko , bakıyorum da işini ve kendini çok citiye almışsın .Zei ruhig.
· 2019-08-15 22:59:06
Sen şimdi istediğine inan, ister pırasalı lahana turşu meleğine iman et, bana ne bundan. Fakat yazılanı anlamazdan gelmemen gerekir. "İnandığım din mantıksız ve çelişkilerle dolu, ben ona olduğu gibi iman ediyorum" diyebilecek cesaret yok sende.
Mesela Gazali felsefeyle karşılaşınca düşünmenin inanmaya zıt olduğunu farkediyor ve İslâm dininin tarafını seçiyor ve felsefeyi yasaklatıyor. Günümüzde müslümanların övündüğü bilimadamları, yazar, şairlerin birçoğu tekfir edilmiş. İbni Sina felsefeciydi, kâfir ilan edildi.
Günümüzde Edip Yüksel gibi reformcular suçu sünnilik ve şiiliye atıyorlar, ancak Kuran'daki çelişkilere söz gelince görmezden geliyorlar. Mustafa Öztürk gibiler ise tarih penceresinden bakıp İslamın ilelebet hak kanun olabileceği tezini reddetmiş oluyorlar. Caner Taslaman, Mehmet Okuyan, Mustafa İslamoğlu gibiler ise binbir dereden su getirip Kuran'ın manalarını büküyorlar, hadislerin bir çoğunu reddediyorlar.
· 2019-08-15 23:14:44
Osmanlı şovenist, ayrımcı, hırsız, emperyalist bir devletti. Tüm ülkedeki can ve mülkler sultanın malı sayılmaktaydı. Sultan buyruğu altındaki halk iki kısımdı 1-Müslüman tebaa 2-Gayrimüslim reaya. Bu sistem hem müslümanlara hem de diğer inançtaki kişilere ayrımcılık içeriyordu. Osmanlı ülkesinde var olan tüm etnik unsurlar Türklerden nefret ediyorlardı. Yugoslavya'daki her halk sırplardan nefret eder. Karadağ sırplardan farkı olmamasına rağmen sırpları sevmezler. Sebep çok basit, eşitlik olmayan emperyal güce her zaman nefret olur. Araplarla yahudiler arasında didişme binlerce yılı kapsıyor. 6cı ve 7 yy. araplar yahudilere göre kendilerini ezik hissediyorlardı. Kuran'da mesela Allah yahudilerden nefret eder, onları lanetler. Bir tanrı böyle davranır mı?
Toçitsa omırsena 2019-08-16 11:50:26
Anladık sen Kuran-ı Kerim kitabından nefret ediyorsun.
İstemesen çocuğunu yaz aylarında camiye göndermeyebilirsin.
Ammmmmaaaaaa Kuran-ı Kerim kitabına inananların çocuklarını camiye gitmemelerini ne yasaklaya bilirsin hiç de tavsiyede bulunamasın.
BG camilerine İran’dan Şii Mısardan Vahsni inancından ders vermeye gelmiyorlar.
Cami İnan’larımız bizim kendi BG Müslümanlarındandır.
Ayrıca küçük çocuklara takke ve eşarp ancak camiye girerken taktırılıyor bu da inanç gereğinden dilarıda zorlama olmadığını sen de biliyorsun.
Nokta rumuzlu seni camiye gitmeye kimse zorlamıyor .
Sen de BG İslam dinini yasaklamaya kalkışma DİN işleri çok derin ve tehlikelidir.
HADDİNİ aşma.
· 2019-08-16 13:10:30
Kıçıkırık sen ne zaman Kuran kusruna giden çocuklara yasak uygulandığını gördün? Senin merdivenaltı tarikat dairelerine ara sıra baskınlar yapılıyor, çünkü bunların denetimsiz ne yaptıkları belli değil.

Küçük çocuklara takke ve eşarp taktırmak yobazlıktır. İslamda takke ve eşarpa inanma şartı yoktur. Hatta Kuran'da tesettür ayeti diye yutturulmaya çalışılan şey küçük sıbyanları kapsamaz.

Vahabililk İran'dan gelemez, çünkü orası Şii devleti. Mısır da vehabilik yeri değildir. Vehabililk dediğin şey Sudi Arabistan, Ürdün, Katar yani Arap yarımadasındadır. Bu konuları öğrenin biraz.
Toçka 2019-08-16 18:48:42
Sen en i otur oturdun yerde kalkma.
Burası Bulgaristan Türkiye dil.
Ukalalığın da bi sınırı var senin sınırın YÖK.
BG Türkü nasıl ayakta kalır kafanı onun üzerine çalıştır doğru yönde çalışıyorsa tabi.
DpS Türkletin haklarını aramaya başlatacak mı sen bilirsin.
D: er Punkt 2019-08-16 19:05:06
" Vahabililk İran'dan gelemez, çünkü orası Şii devleti. Mısır da vehabilik yeri değildir. Vehabililk dediğin şey Sudi Arabistan, Ürdün, Katar yani Arap yarımadasındadır. Bu konuları öğrenin biraz. "
Herr Punkt , demiştim senden imam da yaparlar , papazda ,müftüsü, oğlum nekadar çok şeyler biliyormusun da . Dikkatli ol öptüm.
Auf Wiedersehen ,Gotenin şehrinden selyamlar.
· 2019-08-18 12:15:47
Bana koklaşma! Öpeceksen git başka kapıya, eşcinsellere karşı değilim, fakat ben eşcinsel değilim. Öpüşecek koklaşacaksan kendi dengin birini bul.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI