Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2019-08-13]

Bayram namazında Ardino Merkez Camii doldu taştı

Bayram namazında Ardino Merkez Camii doldu taştıArdino (Eğridere) Merkez Camii’nde kılınan Kurban Bayramı namazına yüzlerce Müslüman katıldı. Ardino için ilan edilen bayram namazı saati 7.00’den 10 dakika önce cami dolup taştı. Onların arasında Türkiye’den gelen pek çok göçmen ve Batı Avrupa ülkelerinden gelen gurbetçiler de vardı.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı İzzet Şaban, Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat ve Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, bayram namazını Ardino Merkez Camii’nde kıldılar.

Başmüftülük tarafından ilan edilen tam saatinde müminler namaza saf tuttular. Cami imamı Yakup Orhan’ın bayram hutbesinden sonra edilen dualarla namaz sona erdi. İmam, herkesin bayramı aileleriyle birlikte huzur, mutluluk ve esenlik içinde geçirmelerini diledi. HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı tarafından gönderilen tebrik mesajı okundu.

Namazdan sonra bayramlaşmaya geçildi.

Müminler, cami avlusunda toplanan yoksullara ve camiye para bağışında bulundular.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ

Ziyaretci sayısı: 525

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Müslüman 2019-08-14 17:24:32
Bu tablo çok iyi ne yazık ki geleceği karanlık.
BG camiye girecek Müslüman gençliği yetişmiyor bu gelecekte Hıristiyan kölelği demektir.
DpS, Baş müftülüğü yöneticileri bir araya gelerek acilen yaz ayları Müslüm çocuklarını camilere Kuran-ı Kerim kurslarına getirmenin yollarını bulmak mecburiyetindeler.
Ecnebi devlette ayakta kalmak için bu mecburidir.
· 2019-08-15 19:54:48
Dediğin önerileri kendin yapmazsan EN AŞAĞILIK PİS NAMERTSİN. Kalk insan topla, camileri doldur bakalım. Yukarıdan parmak sallama, biraz sahada çalış bakalım!
Yap ve yeğdiğin kurumlardan daha fazla hizmet et! Daha iyisini yapmadığın halde lak lak konuşuyorsan ASIL AMACIN TÜRK VE MÜSLÜMANLARIN TEK KURUMLARINI YOK EDEREK ASİMİLASYONA HİZMET ETMEKTİR. BU KADAR NET.
Müslüman 2019-08-15 21:13:06
Toçka yazılarını okuyorum.
Senin idaa ettiğin gibi sade vatandaş senin dediklerini hiç bir zaman yapamaz bundan dolayı sade vatandaşın isteklerini yerine getirmeleri için vekil seçiyorlar. İşte o sade vatandaşın seçtiği vekili vatandaşların sorunlarını gündemde tutmak için seçerler.
Yerel iktidar ise yerleşim birimlerindeki vatandaşların sorunlarını çözmek için seçilirler.
Buraya kadar RAZBRA li trolçe.
Bi de Türkçesini sorayım ANLADIN li niştojna toçitsa.
· 2019-08-16 06:48:25
Sade vatandaş yapamazmış ha? Siyaset ve dinle ilgilenenler sıradan insan değil, onlar birer süper kahraman, sihirli değnekleri var.
Sıradan vatandaşla siyasetçinin farkı yoktur. Hepsi homo sapiens sapiensdir. Dünyanın en başarılı sayılan insanları sıradan sen ben gibi insanlardır. Hepsinin fiziksel, zihinsel, sosyal, psikolojik vb ihtiyaç ve sınırlılıkları vardır. Siyasi partiler her hür akil ve yetişkin kişi tarafından kurulabilirler. Bu yönden DPS'den memnun olmayanlar başka siyasi partilere yönelmekte özgürdürler, isterlerse yenisini kurup istedikleri şeylere ulaşmaya çalışsınlar.
DPS kesinlikle camilere insan toplayamaz, bu sorun DPS'nin sorunu değildir. Politika insanların vicdani meselelerini ele alması vahim yanlıştır. Siyasi partiler her türlü din, dil, ırk, statü, meslek, cinsel yönelim vb kişilere hitap etmeli.
Müslümanca yaşamak isteyenler İran, Sudi Arabistan, Pakistan'a iltica etsinler. İslam hukukunun günümüzde geçerliliği yoktur. Kadınlar erkeklerle aynı şahitlik ve miras hakkına sahiptirler, devlete inananlarla inanmayanlar aynı söz hakkına sahiptirler.
· 2019-08-16 06:59:29
Siyaset toplumu yönetme sanatıdır. Bu yönden siyaset insanların sorunlarını çözmek için var. Ancak her sorun siyasetin konusu değildir. Bir de siyaset kapsamında olsa dahi imkan dahilinde olmayan meseleler vardır, mesela DPS tek başına anayasayı değiştiremez, 240 milletvekili arasında çoğunluk oluşması gerekir. 121 miletvekilin olmayınca kanun tekliflerin yasalaşamaz, muhalefet edersin sadece. Muhalefetin görevi idarenin yanlışlarını dile getirmektir, hükümetin çözemediği sorunlara toplum tarafından kabul edilebilir çözümler üretebilmelidir.
Bulgar toplumunda bulgarların borusu öter. Bu kadar basit. Örneğin DPS resmi diller arasına Türkçeyi teklif etse (ki Türk asıllı Bulgaristan vatandaşlarının doğal hakkıdır) çoğunluk tarafından reddedilecek, hatta partinin kapatılmasına sebep verecektir.
Toçitsa 2019-08-16 10:14:38
Çok uzatıyorsun uzun yazılardan insanlar sıkılır ve okumaz.
Kısa ve öz yaz yazacaksan.
Yazdıklarından kendin bile emin değilsin.
Ben bi Bulgaristan Türk ve Müslüman bir vatandaşım.
Hiç kimse beni Türk ve Müslüman olduğum için bu ülkeden kovamaz ve nereye gideceğime nasihatte bulunamaz. DpS ve baş müftülük yönetimini savunmaya gerek YÖK.
· 2019-08-16 10:49:56
Cahil adam bilgiden nefret eder. Mesela Kuran 600 sayfa bir kitaptır, sürekli benzer ayetler tekrarı vardır. Okunacak topu topuna 200 sayfadır. Fakat cahil zaman yokluğundan ve imkansızlıktan dem vurur.
Beyin tembeli avanak din ve dilini savunmaktan bahsederse herkes güler ona. Bulgaristan Türk ve Müslüman diye kategori yoktur, Türkçe'de tamlamalar vardır. Yani sen Türkçeyi bilmiyorsun, onu konuşamıyorsun nasıl Türksün sen o zaman?
Toçitsa şarena 2019-08-16 11:13:16
Sen mi üretçen bana Türklüğü. Müslümanlığı dincile indirgeyenbiri mi bana Müslümanlığı üretmek.
Toçitsa yazsana kaç kere Türbe ziyareti yaptın.
Noktalık adam yazsana DpS yönetimi neden Türklerin ve Pomak Müslümanların haklarını savunmaya mecbur dil.
Toçitsa 2019-08-16 11:14:28
BG camiler cemaatsiz kalsa sevinecek misin.
Uzatmadan kısa ve net yaz.
· 2019-08-16 11:25:54
Sen öğrenme yetini kullanmıyorsun, sana kimse birşey zorla öğretecek durumda değildir.
Türklük nedir, İslam nedir, bu konular ana babadan çocuğa devredilen şeyler değildir. Kültür esnektir, kuşaklar arası ciddi farklar ortaya çıkabilmektedir. Sen türbe kültünün ne olduğunu tartışabilecek kabiliyetin ve bilgin yok. Sen fatihayı yarım yamalak geveleyerek okuyan birisin, senin Müslümanlıkla ne ilgin var? Türkçeyi konuşamıyorsun, ne Türkçüsüsün sen be?
Vakit, Cuma ve bayram namazlarına gidip yatıp kalkmak din değildir. Cami cemaatı dediğin odada oturup dedikodu yapıyor, anlamsızca ezberden bimedikleri şeyleri tekrar ediyor, öylesine yatıp kalkıyor. Bu mu cami doldurmak?
D: er Punkt 2019-08-16 11:34:04
Pinko seni kesin okumuşlar. Ağa kafayı yemişsin sen da. Gidiş iyi değil.
Zei ruhig.
Toçitsa zagubena v kosmosa 2019-08-16 13:11:21
Biz BG Türk Müslümanları dinimizi bilmediğimizi idaa ediyordun işte bundan küçük yaşta bizim gızanna camiye Kuran-ı Kerim kurslarına gitmeli. Bu günkü camii hocaları ülema seviyesindedir hem camiyi hem kiliseyi hem havrayı hatta türbeleri bile çocukları bilgilendirirler.
Biz BG de azınlığız sizin gibi Türkiye’de bizi Bulgar devleti var olmak için dinimizi bilmek için korumaz 1984 yılı olduğu gibi haritadan silmeye çalışır.
Bundan dolayı BG Öüslüman çocukları camilere gitmek zorundalar DpD ve Bsş müftülük yönetimi bu konulara çözüm bulmaları ŞART.
Anladı.
Uzun yazma ben okumuyorsam kimse okumaz.
· 2019-08-16 13:19:36
Cami hocaları ulemaysa, İslam dünyası niye yerlerde sürünüyor yahu?
1400 yıılık İslam tarihinde camiye giderek hangi sorun halledildi? Bir tane örnek getirin? Çocuk akıllarını uyduruk masallarla zehirlemek yerine onlara bililm, sanat, edebiyat, felsefe okutulmalıdır. Osmanlı'nın en güçlü olduğu zamanlarda sultanlar yunanca, farsça, arapça şiirler yazıyorlardı. Damda kapalı sığırlar gibi sarayda rehin tutulan sultanlar Osmanlıyı çöküşe götürdüler. Dünyada olup bitenden haberi olmayan, tüm vaktini türbe, camilerde geçiren tutsaklar idareye getirilince sudan çıkmış balık gibi ortada kaldılar.

DPS kesinlikle din işşine girmemelidir. Siyasetle din ateşle barut gibidir. İkisi kesinlikle yan yana durmaz.
Toçitsa 2019-08-16 16:20:56
Zamanın birinde cami avlu içinde medreseler varmış burada ilim irfan okutulurmuş.
Şimdi bu işi çağdaş okullar yapmakta.
Sen önce sapla samanı ayır.
Din demek millet demektir.
Dindiz millet köle olmaya mahküm.
Hele azınlık olarak yaşamaya mahkumsan kurtuluşun dindir unutma bunu.
İlte bu sebeple DpS yönetimi kesinlikle baş müftülük şle bir araya gelerek işi acilen çözmesi gerekiyor.
Tika Bulgaristan kilisesini birini bitirecek.
Anlaşmayı SİYASİLER yapıyor DİNSİZ adam.
Senin beynini gavur sağlam dibine kadar yıkamış nereden anlayacaksın bunları.
Laiklik ile din arasında çok ince bi çizgi var aslında laiklik ile dindarlık kolkola yürümekteler sen bunu görmen için zır KÖRSÜN.
· 2019-08-16 16:56:11
Din demek din demektir. Millet din demek değildir. Millet ya da ulus Fransa ihtilalinin ürünüdür. Ulus devleti din devletinin tam zıddıdır. Osmanlı din devletiydi, Türk milletini şekillendiren Atatürk ve silah arkadaşlarıdır.

Din demek hiç bir zaman özgürlük demek olmadı. Dinde ilk emir Kul olmak yani köle olmaktır. Din aklı prangalar, soru sorma, araştırma, olduğu gibi kabul et der. Din hüküm süren yerde hak yoktur. 1400 yıllık islam tarihinde bir tane kadın idareci, bir tane dahi şair yoktur. Kadın üreme aletidir, eve kapatılır, sadece gözleri görünecek biçimde ferecelere sokmaktır. Kadınlar doktor olamaz, hakim savcı olamazlar. Ayrılma hakları yoktur, iki kadının şahitliği bir erkeğe eşittir. Mirasta kadına az pay ayrılır. Kadının seçme ve seçilme hakkı yoktur.
Sonra cennetin ana ayakları altında olduğunu iddia ederler. Kadına yeryüzünü cehenneme çeviren zihniyet budur.
² 2019-08-16 17:20:48
Bu aga ne diyor yahu? "Laiklik ile din arasında çok ince bi çizgi var aslında laiklik ile dindarlık kolkola yürümekteler sen bunu görmen için zır KÖRSÜN."

Laiklik ile din arasında incecik bir çizgi varmış, çizgiyi kaldırdık mıydı oldu sana laiklik din. Laiklikle dindarlık el ele yürüyormuş? Sevgili mi olmuşlar? Birisi kız diğeri erkekse sakın ha! El ele kız erkek gezer mi canım. Küna!

O incecik çizgi ne ince çizgiymiş canım! Laiklik gelince dindar devletler tek tek devrilip yok oluyor. Bu çizgiye dikkat edin derim, gerekirse himikalkalan iyice çizin.
· 2019-08-16 17:40:45
Afgan asıllı ABD vatandaşı doktor olan Khaled Hosseini'nin en çok satılanlar listesine giren ikinci eserinin adı "Bin Muhteşem Güneş" (A Thousand Splendid Suns) İslâm toplumunda kadının yerini acıklı bir hikayeyle ortaya koyuyor. Türkçe'ye ve Bulgarca'ya çevrilmiştir. Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
2 ile . 2019-08-16 18:44:10
Gerçekten acınacak durumdasınız.
· 2019-08-18 12:12:24
Bizler mi acınacak durumdayız?
Peki kadınları kara çarşaflara kapatıp evlerde üremek için ikişer, üçer, dörder tane hapsetmek, ellerinden ayrılma hakkını dahi almak ne? Yazık değil mi bu kadınlara?
Çocuk yaşında evlendirilenler, sekiz yaşında çocuğun altmış yaşında dedeyle nikahlanması üstün, tanrısal doğru öyle mi?
İslam gibi saçma dini uygulayan devletler acınacak durumda değil, bizler öyleyiz?
fes 2019-08-22 09:52:37
Yer yüzünde dindar olup da gelişmiş tek bir toplum yok; tam tersine ağır dindar toplumlar bilimde, sanatta, ekonomide hep geri kalmış toplumlardır.

Dindar toplumlar savaşlarda da hep yenilen, direnemeyen, teslim olan toplumlardır. Milliyetçilikle donanmış toplumun karşısında dindar toplum çil yavrusu gibi dağılır, direnemez.

Dinimizden vazgeçecek değiliz, ama din milliyetçiliğin içinde olacak, türk milliyetçiliğinin içinde.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI