Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2019-09-09]

Sofya Yüksek Temyiz Mahkemesi, Damla’nın katilinin 25 yıl hapis cezasını onadı

Sofya Yüksek Temyiz Mahkemesi, Damla’nın katilinin 25 yıl hapis cezasını onadıSofya Yüksek Temyiz Mahkemesi, Filibe İstinaf Mahkemesi’nin, Momçilgrad (Mestanlı) kasabasından 7 yaşındaki Damla Musa’yı acı verici bir şekilde öldürdüğü gerekçesiyle hapis yatan 26 yaşındaki kuzeni Mehmet Hasan’ın hapis cezasının 2 yıl artırılması kararını onadı.

Kırcaali Bölge Mahkemesi, Mehmet Hasan’ın 17 Aralık 2017 tarihinde çaresiz durumda kalan 7 yaşındaki Damla’yı acı verici bir şekilde öldürdüğüne karar verdi. Sanık ayrıca gece özel bir teknik araç –anahtar kullanarak yabancı eve girdiği gerekçesiyle de suçlu bulundu.

Ocak 2019’da çıkan Filibe İstinaf Mahkemesi kararına göre Mehmet Hasan’ın hapis cezasının 2 yıl artırılması, cinayetin toplum için son derece ciddi bir tehlike oluşturduğu ve failin kendisinin son derece tehlikeli olduğunun karşılığı olarak hükmedilen bir cezadır.

Cezayı ağırlaştıran bir neden olarak yargıçlar, kurbanın katiline çok bağlı olup ona sevgi beslediğini belirttiler. Kararda kızın ebeveynlerinin genç adam ile yakın akrabalık ilişkileri içinde olup ona güvendiklerini ve onun bu güveni kötüye kullandığı kaydedildi.

Kırcaali Bölge Mahkemesi’nde dava sanık cinayeti itiraf ettiği için kısaltılmış prosedüre göre bakıldı ve bu yüzden müebbet hapis cezası, bu durumlarda yasaların gerektirdiği gibi cezanın üçte biri oranında azaltılmasıyla ilk önce sıkı güvenlik rejiminde toplam 23 yıl hapis cezası ile değiştirildi.

Mahkeme ayrıca Mehmet Hasan’ın uğradıkları manevi zararlar için Damla’nın anne babasına 150 000’er leva ve ninesine 100 000 leva tazminat ödemesine karar verdi.

Sofya Yüksek Temyiz Mahkemesi’nin kararı nihaidir.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI