Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2019-10-08]

Sera üreticilerine domates güvesiyle mücadele için 500 bin leva destek

Sera üreticilerine domates güvesiyle mücadele için 500 bin leva destekSerada üretim yapan üreticilere domates zararlılarıyla mücadele için 500 bin leva finansal destek verilecek. Bunun için gerekli kaynaklar, çiftçilerin Domates Güvesi (TutaAbsoluta) Zararlısının Kontrolü İçin Ulusal Önlemler Programı’nda yer alan önlemlerin uygulanmasıyla ilgili yaptıkları giderlerin telafi edilmesine destek programı kapsamında sağlanacak. Destek bütçesi, Devlet Tarım Fonu Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla belirlendi.

Desteğin amacı, serada sebze yetiştiriciliği yapan üreticilerin, domates güvesine karşı bitki koruma ürünleri için yaptıkları giderlerin telafi edilmesidir. Sübvansiyon miktarı güve zararlısına karşı mücadele için alınan ilaçların fiyatı ve yapılan masrafların % 100'ünü kapsayacak, ancak katma değer vergisi (KDV) dahil hektar başına 2500 levayı aşamaz.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin - en az 1 dekar (0,1 hektar) serada domates yetiştiren çiftçilerin bu desteği alma hakkı vardır. Sera üreticileri, seralarında domates güvesi bulunduğunu beyan etmek zorundadırlar, ayrıca Gıda Güvenliği Ajansı il müdürlükleri tarafından güvelerin imha edilmesi için verilen emir belgesini göstermek zorundadırlar.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI