Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2019-10-09]

En az 5 yılda bir karayolu trafik güvenliğinin değerlendirilmesi yapılacak

En az 5 yılda bir karayolu trafik güvenliğinin değerlendirilmesi yapılacakAvrupa Birliği (AB) ülkeleri, en az 5 yılda bir yol ağının karayolu trafik güvenliğinin değerlendirmesini yapmak zorundadır.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, birlik için stratejik bir amaç olan yollardaki ölüm ve ciddi yaralanmaların azaltılması amacıyla güvenli bir karayolu altyapısı sağlamak için yeni kurallar kabul etti.

Direktif, AB Resmi Gazetesinde yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek. Üye devletlerin daha sonra direktifi uygulaması üzere ulusal mevzuatına uyarlaması için 2 yıllık bir süre tanınacaktır.

Karayolu Trafik Güvenliği Ajansı’nda uzman olarak görevli İvan Petkov, “Ülkemiz zaten direktifi kendi mevzuatına uyarlama yapma konusunda çalışıyor” diye kanaat getirdi. Uzmanın ifadesine göre, direktif hükümleri Bulgaristan mevzuatına uyarlanırken geliştirilecektir.

Petkov,” Yalnızca kapsamlı bir karayolu trafik güvenliği değerlendirmesi yapmakla kalmayacağız, bu değerlendirme aynı zamanda tüm karayolu ağını da kapsayacak, yani hem yerel hem de ulusal yolları kapsayacak” dedi.

Şimdiye kadar yol ağımızın kapsamlı bir incelemesi yapılmamıştır

Petkov, “Şimdiye kadar Bulgaristan'da böyle kapsamlı bir yol ağı incelemesi yapılmadı, AB ülkelerinin yapması da istenmedi. Buna ek olarak bu denetimlerden kaynaklanan önlemlerin izlenebilirliği gerekliliği getirildi” diye belirtti.

Petkov,” Süreci planlamak için çalışmalar yapılıyor, 40 000 kilometre yoldan bahsediyoruz” diye ekledi.

Karayolu trafik güvenliğinin evrensel kriterleri yoktur

Ulaştırma Bilimsel Teknik Birliği Derneğinde uzman olarak görevli Müh. Hristo Slavçev,”Karayolu trafik güvenliğinin evrensel kriterleri yoktur” diye kaydetti.

Müh. Slavçev,” Avrupa karayolu trafik güvenliği kriterlerinden bahsediliyor. Böyle kriterler yok. Hiçbir yerde birleşik ölçütler yok. Hepsi ilgili yolun teknik özellikleri ve parametrelerinin, ilgili yol sınıfının ve ilgili yol bölümlerinin bir sonucudur” dedi.

Uzman, ”Büyük ölçüde, karayolu güvenliği standartlarımız Almanlardan alınmıştır” diye konuştu.

İvan Petkov,”Yolların kışlık bakımı için aktif hazırlık çalışmaları sürdürülmektedir. Şu anki hazırlık seviyesi çok iyi. Şimdilik yolların kışlık bakımı için hazırlık çalışmaları konusunda endişe olduğunu söyleyemeyiz” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 148

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDYA" FİRMASI