Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-04-06]

Devlet, 60/40 tedbirinin uygulanmasında çalışanların sigorta primlerini de ödeyecek

Devlet, 60/40 tedbirinin uygulanmasında çalışanların sigorta primlerini de ödeyecekUlusal Meclis Bütçe Komisyonu Başkanı Menda Stoyanova, komisyonun Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekili Yordan Tsonev’in maşların yüzde 60’ı miktarının devlet, yüzde 40 miktarının ise işverenler tarafından ödendiği tedbir sonucunda işten çıkarılması önlenen kişilerin sosyal güvenlik prim ödemelerinin de devlet tarafından karşılanmasına ilişkin önerisini onayladığını bildirdi. Stoyanova, iş dünyasının taleplerini dikkate almaya karar verdiklerini belirtti.

Sadece işverenler tarafından ödenen sosyal güvenlik primlerinin maliyetinin karşılanacağını ifade eden Stoyanova,”Bu durumda İşsizlik Fonu’ndan ek olarak 1 buçuk milyar leva harcamayı karşılayabileceğimizi düşünüyorum. Bu önlemi önemli ölçüde iyileştirir ve daha fazla işverenin faydalanmasını sağlar” diye belirtti.

Stoyanova’nın ifadesine göre, bunlar Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) asgari işçi ücreti miktarının karşılanması önerisinden daha makul olan önlemlerdir.

Bütçe Komisyonu Başkanı,”Ayrıca 10 yıllık geri ödeme süresi ile ayda 1 500 BGN'lik faizsiz kredi alınabilir. Primlerini kendileri ödeyen tüm sigortalılar bu imkandan faydalanabilir” diye ekledi.

Stoyanova,”Bundan başka tüm belediyelerin, mülkiyetinde bulunan taşınmazlar için kira veya kullanım bedellerini azaltmaları veya almamalarına ilişkin öneriyi de onayladık” dedi.
Bütçe Komisyonu Başkanı, ayrıca koronavirüse karşı alınan önlemlere uymayan vatandaşlara uygulanan cezaların azaltılması önerisini de onayladıklarını bildirdi.

Stoyanova,”Bu karar, karantina önleminin ihlali dışındaki diğer önlemleri kapsayacaktır. Orada 5000 leva miktarındaki para cezası kalıyor.Parkta yürüyüş yaparken yakalanan bir kişiye 300 leva ceza uygulanacak. İhlalin tekrarlanması durumunda para cezası 1000 leva olacaktır” dedi.

Bütçe Komisyonu, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin OHAl süresince partilere devlet yardımı yapılmaması önerisini de onayladı.

Bulgaristan İçin BSP İttifakı Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Krum Zarkov, bu öneriyi destekleyeceklerini açıkladı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI