Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-04-06]

Bulgaristan’daki dini toplulukların önderlerinden koronavirüs salgınıyla ilgili ortak mesaj

Bulgaristan’daki dini toplulukların önderlerinden koronavirüs salgınıyla ilgili ortak mesajBulgaristan Ulusal Dini Topluluklar Konseyi (NSROB) ve Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT) arasında koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle ülkede uygulanan olağanüstü hal (OHAL) koşullarında Bulgaristan'daki dini toplulukların ihtiyaçlarını yansıtan yayınlara yer verilmesi ve inananlara ortak mesaj verilmesi için anlaşma imzalanmıştı. Bu bağlamda, 4 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 14:00’den itibaren BNT 1’de yayınlanan “İnanç ve Toplum” programında iki taraf arasında imzalanan anlaşma kapsamında ilk defa NSROB’da temsil edilen dini toplulukların temsilcilerine yer verildi. Goran Blagoev’in sunuculuğunu yaptığı bir saatlik “İnanç ve Toplum” adlı tv programı her Cumartesi canlı yayınlanıyor.

En son yayınlanan programın konukları Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Bulgaristan Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Sofia Koen, Bulgaristan Katolik Kilisesi Piskoposluk Konferansı Başkanı Piskopos Hristo Proykov, Birleşik Protestan Kiliseleri Derneği Başkanı Pastör Rumen Bordjiev ve Varna Bölgesel Televizyon Kanalı Yayın Merkezi’nden canlı yayına bağlanan Bulgaristan Ermeni Apostolik Ortodoks Kilisesi Piskoposlar Konseyi Başkanı Antranik Şakaryan oldular.

Programa katılan Bulgaristan’daki büyük dini toplulukların önderleri, ülkedeki dini topluluklara önemli mesajlar verdiler. Bu mesajlar, emsali görülmemiş olmayan, ancak ilk kez küresel olan ve cinsiyet, ırk, din veya diğer farklar fark etmeksizin hepimizi etkileyen mevcut salgın krizi koşullarında son derece büyük önem arz ediyor. Din liderleri, mevcut durumun, hepimizin birleşmesini ve büyük çaba göstererek salgına karşı hep birlikte mücadele etmemizi gerektirdiği konusunda hemfikirdiler. Farklı dinlerin temsilcileri, OHAL koşullarında ibadetler konusunda deneyimlerini paylaştılar. Onlar, ayrıca şu anda ibadet mekanlarında toplu olarak gerçekleştirilemeyen ibadetlerin alternatif biçimlerine ve çevrimiçi ortamın bize böyle bir kriz zamanında sağladığı fırsatlara değindiler.

Ülkedeki dört büyük dini topluluğun önderleri, kamu medya kuruluşu aracılığıyla tüm inananlara dindar kişilerin başına gelen her şeyin hayırlı olduğuna inandığını ve mevcut krizin geçtikten sonra bizi daha iyi bir dünya ile karşılaştıracağı ve herşey bittiğinde daha bilinçli, daha alçakgönüllü, daha iyi insanlar ve daha güçlü imana sahip olacağımız yönündeki umudunu ifade ettiler.

OHAL sırasında NSROB ve BNT arasında yürütülen ortak proje kapsamında ilk kez 4 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan “İnanç ve Toplum” programının kaydını bu linkten https://www.bnt.bg/bg/a/vodachi-na-traditsionnite-veroizpovedaniya-v-edinomislie-pred-krizata izleyebilirsiniz.

Haber: L. ÇAUŞEVA

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI