Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-04-07]

Beraat Kandilinizi Tebrik Eder, Beraatinizi Dilerim

Beraat Kandilinizi Tebrik Eder, Beraatinizi DilerimBismillahirrahmanirrahıym

Saymakla bitiremediğimiz kadar çok ni’metler lütfeden Alemlerin Rabbi, din günün sahibi Yüce Allah’a Hamd ve Senalar eder, Ümmetine düşkün Rahmet elçisi, Sevgili peygamberimize, âline ve ashabına salat ve selamlar ederek söze başlar, siz kıymetli müslümanların Beraat kandilini Tebrik ederim.

Değerli Müslümanlar, Kıymetli Din kardeşlerim!


Bu gece Beraat kandilini idrak edeceğiz. Mevla’m ibadet ve taatlerimizi, tövbe ve zikrlerimizi kabul buyursun. Ümmet-i Muhammed’e Beraat vesilesi kılsın.


“ Beraat” kavramı “ Suçtan, borçtan, günahtan ve akla gelen bütün olumsuzluklardan” kurtulma ve arınma manalarını taşımaktadır.

Beraat kandilinde Yüce Allah, Peygamber efendimize “Şefaatı Uzma ” Tam Şefaat Hakkı lütfetmiştir.

“Kur’an-ı Kerim ” Levhi Mahfuzdan, Yeryüzü semasına bir bütün olarak indirilmiş, kadir gecesinde (Takriben 42 gün sonra) ayet ayet nazil olmaya ( inmeye başlamış) ve 22 yıl 3 ay 13 gün içinde tamamlanmıştır.

Hastalara şifa, Müslümanlara Rehber ,Rahmet ve Hidayet menbağıdır ( kaynağıdır) hayat kitabımız Kur’an-ı Kerim.

Değerli Müslümanlar
Beraat kandilinde bazı önemli olaylar belirlenir: bir yıl içinde kim evlenecek, kim hakkın rahmetine kavuşacak, kim razzak olacak (bolluk ve berekete nail olacak).


Beraat gecesinde Allahü Teala Yeryüzü semasına “ Yok Mu” diyerek seslenir: Yok mu Hasta – şifa vereyim, Fakirlikle boğuşana Bereket lütfedeyim, günahlarına nedamet edenleri ( Pişmanlık duyanları) bağışlayayım. Dua ediniz ki dualarınızı Kabul buyurayım buyuran Cenab-ı Hakkın davetine icabet etmeli, Rahmet ve Mağfiretinden hisseler almalıyız.


Her gecesini bir kadir ve beraat bilen Peygamberimiz (s.a.s), Beraat kandilini de eşinden izin isteyerek ibadet ve taatle ihya etmiş, Ümmeti için de rahmet ve Mağfiret dilemiştir.
Annemiz Hz. Aişe peygamberimizin (sas) beraat gecesini ibadetle ihya ettiğini, gündüzünde de oruç tuttuğunu dualarında da “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim” niyazlarıyla Yüce Rabbimiz’e dua eden Sevgili Peygamberimiz (sav), bu gecede Cenab-ı Allah’ın kendisinden bağışlanma dileyenleri affedeceğini, içtenlikle yapılan duaları kabul edeceğini müjdelemiştir.

Muhterem Müslümanlar

İnsanlık olarak, dünyayı etkisi altına alan bir virüsle mücadele ediyoruz. Rabbimizden bütün insanlığa “Şafi” ismiyle tecelli etmesini Şifalar lütfetmesini niyaz ediyoruz. Gecemizi nafile namazlar kılarak, Kur’an okuyarak, dua ve niyazlarda bulunarak ihya etmeye çalışalım.

Rabbimizden Sıhhat afiyet, güzel ahlak, Takva ve Hidayetimizin daim olmasını niyaz edelim. Rabbim Receb ve Şabanı bizlere mübarek kıldığı gibi, sıhhat ve afiyetle, madden ve manen hazırlığımızı tamamlayarak on bir ayın sultanı Mübarek Ramazana kavuştursun, Salih kullarından eylesin.

Dua eder, Dua bekleriz.

Allah’a emanet olun Kıymetli Din kardeşlerim.

Beyhan Mehmed
Kırcaali Müftüsü

07.04.20 / 14-15 Şaban

Not: Kırcaali Müftülüğü Facebook adresinden, Beraat Kandili özel yayınımızı paylaşacağız.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI