Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-04-07]

Bakan Banov: Devlet bağımsız sanatçılara asgari ücret ve sigorta primlerini ödeyecek

Bakan Banov: Devlet bağımsız sanatçılara asgari ücret ve sigorta primlerini ödeyecekKültür Bakanı Boil Banov, kendisine yöneltilen bir soru üzerine devlet tarafından serbest çalışan sanatçılara asgari ücret ve sigorta primlerinin ödeneceğini açıkladı. Banov, şu ana kadar bağımsız sanatçıalrın, devletin bir kriz önlemi olarak onayladığı 1 500 BGN'lik faizsiz kredilerden yararlanabileceklerini söylüyordu.

Bakan, Bulgaristan Ulusal Televizyonu'nda (BNT) yayınlanan Sabah Kuşağı programına verdiği demeçte, oyuncular, ressamlar, heykeltıraşlar ve başka çeşitli alanlarda serbest çalışan sanatçıların kimler olduğunu belirlemek için listelerini hazırlamaya başladıklarını söyledi.

Banov, dün BTV’ye verdiği demeçte kamu sektöründe çalışan sanatçıların maaşlarının ödenmesini garanti altına alacağını söyledi.

Bakan, kendi deyişiyle kültürle ilgili her şeyin ciddi anlamda destekleneceğini ve amacın pandemiden sonra sanatçılara yaratıcı özgürlük sağlamak olduğunu yineledi. Banov’un ifadesine göre bu, örneğin sanatçıların yurtdışına seyahatlerini finanse eden program ("Hareketlilik") gibi çeşitli programlar kapsamında sağlanan fonların yeniden yapılandırılmasıyla yapılacaktır.

Hükümetin kültür sektörünün öneminin farkında olup onu büyük ölçüde destekleyeceğini belirten Banov, kültür ürünleri için ayrılan kaynakların üç veya dört kat daha fazla olacağını söyledi.
Banov, çarşamba günü Bulgaristan’da uygulanan önlemlerle karşılaştırmak için Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde mevkidaşlarının bağımsız sanatçıları nasıl desteklemeyi düşündüklerini de duymayı beklediğini ve ayrıca her şeyi sorumluluk alanı kapsamında olan AB Komiseri Maria Gabriel ile konuştuğunu söyledi.

Bakan,” İçinde bulunduğumuz mücadele döneminde, kayıplar krizi nasıl atlatacağımıza ve ileriye nasıl devam edeceğimize göre hesaplanmalıdır” diye izah etti. Hasarı ilk değerlendiren bağımsız sanatçılar, iki haftadır destek verilmesi için Bakan ile görüşmelerde bulunuyor.

Bakan, bu yıl çeşitli nedenlerle Avrupa'da gerçekleştirmesi zor olacak olan festivalleri finanse etmek ile ilgili sorunları şu sözlerle açıklamaya çalıştı: “İlaç satın almanız gerekiyor, ancak paranızı Madrid'e gitmek için saklıyorsanız, bu sizin sorumluluğunuzdadır”.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI