Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-04-07]

İşverenler, ikinci bir iş sözleşmesi ile ücretsiz izinde olan işçileri istihdam edebilirler

İşverenler, ikinci bir iş sözleşmesi ile ücretsiz izinde olan işçileri istihdam edebilirlerGenel İş Müfettişliği Yürütme Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre, olağanüstü hal (OHAL) nedeniyle çalıştıkları işletmelerin faaliyetinin askıya alınması veya faaliyetlerinin daralması nedeniyle ücretsiz izin alan işçiler, krizden faaliyetleri etkilenmeyen diğer işverenler tarafından ikinci bir iş sözleşmesi ile istihdam edilebilirler. İkinci bir iş sözleşmesi yapmak için istihdam edilen kişinin, eğer bunu yasaklayan bir hüküm bulunmazsa ana iş sözleşmesi olan işverenden izin alması gerekmez.

Ayrıca bu uygulama süresi boyunca çalışmazlarsa, çalışanların ücretsiz izindeyken ikinci iş sözleşmesi kapsamında çalışabilecekleri süre konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.

Tek şart, ikinci işverenin ara dinlenme ve haftalık dinlenme sürelerine uyulmasını sağlayaack bir çalışma organizasyonu oluşturmasıdır.

İstihdam Ajansı, OHAL koşullarında ek iş bulmak için daha fazla fırsat sunulması amacıyla ücretsiz izin alan çalışanların, istihdam bürolarına kayıt olmaları çağrısında bulunuyor.

Genel İş Müfettişliği Yürütme Ajansı, işsizlerin ve sosyal yönden dezavantajlı kişilerin, ekili alanlarda bakım yapılması ve meyve, sebze, gül çiçeği ve lavanta hasadı yapılması için kısa süreli mevsimsel tarım işlerinde çalışmak için iş sözleşmesi kapsamında çalışarak ek gelir elde edebileceğini hatırlattı. Bir günlük iş sözleşmeleri kapsamında çalışanlar, sosyal yardım ödeneği ve işsizlik ödeneği alma haklarını kaybetmiyorlar.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI