Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-04-08]

Bakan Taneva, perakende zincir mağazalarını gıda ürünleri fiyatlarını yükseltmeme konusunda uyardı

Bakan Taneva, perakende zincir mağazalarını gıda ürünleri fiyatlarını yükseltmeme konusunda uyardıTarım Gıda ve Orman Bakanı Desislava Taneva, perakende zincirlerini Bulgar malı olan temel gıda maddelerinin fiyatlarını izleyeceği ve makul olmayan bir artış gözlenirse gerekli önlemleri alacağı konusunda uyardı.

Uyarı, büyük perakende zincirlerinin bakanlığın taslak kararnamesine karşı sert tepkilerinden kaynaklanıyor. Kararname onları Bulgar malı ürünlerin satıldığı yerlerin yarısının etrafını çevrelemek zorunda bırakacak.

Dün akşam bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Taneva, Modern Ticaret Birliği'nin fiyat artışlarına yönelik tehditlere ilişkin pozisyonunu manipülatif olarak tanımlamaktadır.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:” Önerilen hükümler sadece tek bir yükümlülük getirmektedir: yerli ürünlerin satışa sunulduğu yerler olması. Bulgar malı ürünler için özel olarak belirlenmiş alanların ayrımı hiçbir şekilde uygulanan perakende zincir modellerine müdahale değildir, emtia fiyatlarında artış için faktör gene hiç değildir”.

Eylemlerinin küçük ve yerel üreticileri desteklemeyi amaçladığını açıklayan Taneva, şöyle diyor: “Yerli üretimin büyük bir kısmı şu anda pandemi nedeniyle kapalı olan restorancılık ve otelciliğe yöneliktir. Bulgaristan pazarındaki tekel konumlarından ötürü perakende zincirleri, zayıf örgütlenmelerini ve lojistik hazırlık eksikliğini kötüye kullanmak yerine yerli çiftçileri korumaya yardımcı olabilir”.

Bakan Taneva, daha sonra Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) verdiği demeçte,” Ne ne kadar ürün alınacağını ne de nereden alınacağını dayatmıyoruz. Biz sadece yerli üreticilerin tarımsal ürün tedarik noktasına erişimi olmasını istiyoruz. Örneğin, Sliven (İslimye) şehrinden bir üreticinin mallarını sadece 5 km uzaklıktaki ilgili dükkanda satışa sunamaması normal değildir. Fiyatların ne kadar olacağı, ilgili perakende zincirinin politikasına bağlıdır. Biz, yerel topluluğun bölgeye has ürünleri seçebilmesi için yerel üreticilere (perakende satış noktalarına) erişim konusunda ısrar ediyoruz. Bir Bakan olarak Bulgar üreticilerinden nelerin temin edilebileceğini bilmemiz için bana yurtdışından tedarikçileri hakkında bilgi vermeleri için iki hafta boyunca bu zincirlere yalvarmak zorunda kaldım. Ve karşılığında ne gördüm – hiçbir şey! Bulgar tüketicinin cebinden ödenen bana karşı medya kampanyaları başlatıldı. Fakat yaptığımız şey yerel üretimi desteklemek. 100 000 çiftçimiz var, onlara saygı duyuyoruz” dedi.

Bakan, taslak kararnamenin görüş almak için tüm ilgili taraflara gönderildiğini açıkladı. Ancak perakende zincirleriyle yapılan görüşmelerin, onların anlayış göstermesine yol açmadığını belirten Taneva’nın ifadesine göre, eylemleri hiçbir şekilde faaliyetlerini düzenleme girişimi değildir. Bakan, “Yerel Bulgar ürünleri daha yeni, daha taze ve daha tanıdık, yerel yaşam ve kültürün bir parçası. Tüketicilerin yerel üretime erişimine izin verilmeli, artık ne tercih edecekler onların kendi seçimidir” dedi.

Bakan, ayrıca satış noktalarının özel alanlar ve stantlar ayırmak zorunda olduğu Bulgar şirketleri tarafından üretilen ürünleri şu şekilde saydı: Bulgar malı çiğ sütten üretilen yoğurt ve süt ürünleri, balık ve balıkçılık ürünleri, et ve et ürünleri, pirinç, un, ekmek, yumurta ve yumurta ürünleri, sıvı ve katı yağlar, bal, patates ve kök bitkileri, sebzeler - çiğ (tarla ve sera), pişmiş, konserve, dondurulmuş, kurutulmuş ve fermente sebze suları, meyveler - taze (tarla ve sera), dondurulmuş, kurutulmuş, konserve, nektar ve meyve suları, reçeller, marmelatlar, jöleler ve kompostolar şeklinde, et konserve ve etli konserve ürünler, konserve, dondurulmuş, konsantre edilmiş veya kurutulmuş halde hazır gıdalar.

Bakanlık açıklamasında,”Bölge üreticileri, bölgede veya il merkezine 200 km mesafede bulunan ticari mekanların bulunduğu bölgede faaliyet gösteren üreticiler veya üretici örgütleridir” diye belirtildi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI