Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-05-22]

Kitapların ve bazı hizmetlerin KDV’sinin düşürülmesini öngören kanun tasarısı ilk okumada onaylandı

Kitapların ve bazı hizmetlerin KDV’sinin düşürülmesini öngören kanun tasarısı ilk okumada onaylandıMeclis Genel Kurulu'nda görüşmelerinin ardından birinci okumada yapılan oylama sonucunda Katma Değer Vergisi Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı kabul edildi. Kanun tasarısı, kitaplarda, otel, restoran ve catering hizmetlerinde katam değer vergisi (KDV) oranının yüzde 9’a düşürülmesini öngörüyor.

Koronavirüs salgını ile mücadelede ön safta yer alan sağlık görevlileri ve diğer görevlilere tatil kuponu verilecek.

Kanun tasarısının oylamasında 107 milletvekili kabul, 1 milletvekili ret, 68 milletvekili ise çekimser oy kullandı.

Yeni tedbir geçicidir, 1 Temmuz'da yürürlüğe girmeli ve 2021'in sonuna kadar yürürlükte kalmalıdır. İktidardaki GERB partisi ve Birleşik Yurtseverler İttifakı, koronavirüs salgının yol açtığı olumsuz ekonomik sonuçların bir kısmının üstesinden gelmek için bir araç olarak tedbir etrafında birleştiler.

Hatırlanacağı üzere Maliye Bakanlığı, kitaplarda, otel, restoran ve catering hizmetlerinde KDV oranının düşürülmesine kesinlikle karşı çıktı. Bakanlıktan yapılan açıklamada bazı mallar ve hizmetler için farklılaştırılmış KDV oranının, genel oranda % 24'e ve bazı dolaysız vergilerde artışa yol açabileceğine dair uyarıldı.
Kanunu sunan partiler, tedbirin etkisiz olduğu kanıtlanırsa, erkenden iptal edilebileceğini belirtti.
Milletvekilleri diğer teklifleri reddettiler.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI