Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-06-29]

Doç. Dr. Kunçev: Gece kulüplerini ve spor salonlarını açmakta acele ettik

Doç. Dr. Kunçev: Gece kulüplerini ve spor salonlarını açmakta acele ettikBTV’de yayınlanan “120 Dakika” programına konuk olan Ulusal Koronavirus Kriz Masası Üyesi olan Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, “Şahsi görüşüm şu ki önlemleri gevşetme konusunda attığımız iki adımda-gece kulüpleri ve spor salonlarını açmada acele ettik. Eğer bunu yapmasaydık, şimdi yeni koronavirüs vakaları günde 130 değil, 80-90 arasında olacaktı” diye ifade etti.

Doç. Dr. Kunçev, son 2 haftada endişe verici sayılara rağmen hala İsveç modelinden uzak olduğumuzu söyledi.

Ulusal Koronavirus Kriz Masası Üyesi, ”Bulgaristan'da 100 000 kişide 22 hasta, İsveç’te ise 100 000 kişide 168 hasta tespit edildi” diye kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi, ülkemizde önlemlerin politikacıların baskısı altında değil, artıları ve eksileri dikkatlice tarttıktan sonra gevşetildiğini belirtti.

Uzman Doktor,” Herkesin korktuğu bir sırada önlemlerin daha katı olması normal, mantıklıdır, şimdi önlemler toplumu bu kadar bıktırmışken ve insanlar kendilerinde endişe yaratan ekonomik gerilemeye tanık olmuşken önlemleri daha hızlı gevşeme eğilimindeyiz” diye kaydetti.

Doç. Dr. Kunçev, potansiyel olarak koronavirüs ile enfekte olan insanlar üzerinde yapılan test farklılıklarıyla ilgili de yorum yaptı.

Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi,” COVID-19 enfeksiyonunun teşhisinde hala en doğru sonuç veren test yöntemi % 90'a kadar doğruluk sağlayan PCR testleridir, ancak bu numunenin doğru bir şekilde alınıp alınmadığına ve hastalığın hangi aşamasında alındığına bağlı olup numunenin çok hızlı bir şekilde laboratuvara ulaşması önemlidir” diye izah etti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI