Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-07-01]

Kırcaali Belediyesinin 2019 yılı bütçe gerçekleşme raporu kabul edildi

Kırcaali Belediyesinin 2019 yılı bütçe gerçekleşme raporu kabul edildiKırcaali Belediye Meclisi oturumunda Belediyenin 2019 yılı bütçe gerçekleşme raporu ve Avrupa Birliği (AB) tarafından sağlanan fonların kullanımına ilişkin rapor onaylandı. Rapor, 15 ret oyuna karşı 23 oyla kabul edildi. Raporu tanıtan Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, bütçe tahmini raporunda öngörülen tahmini bütçenin yüzde 89,38 oranında gerçekleştiğini belirtti.

Geçen yılki bütçe çerçevesi göstergelerinin 63 200 000 leva olduğunu kaydeden Dr. Müh. Azis, 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle Maliye Bakanlığı, sektörel bakanlıkların gönderdiği mektupların ve Kırcaali Belediye Meclisinin ulaştırma faaliyetleri, eğitim, sağlık, kültür, spor, sosyal faaliyetler vb. faaliyetlerle ilgili kararların üzerine bütçe ödeneklerine 11 milyon leva ekleme yapılarak güncellendiğine dikkat çekti. Bu güncelleme sonucunda bütçe çerçevesi göstergelerinin 74 241 846 levaya yükseldiği anlaşıldı.

Oturumda AB tarafından sağlanan fonların kullanımına ilişkin rapor da tanıtıldı. 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle AB fonlarından 9 106 000 leva tutarında gelir elde edildi, bu tutardan 7 900 000 leva gider yapıldı. AB’den toplam 18 900 leva tutarında küçük miktarlarda hibe desteği alındı.

Meclis Üyesi Radoslav Milev, 2019 yılı bütçe gerçekleşme raporuna yönelik eleştirilerde bulundu. Eleştiriler, kaldırımların, Glavatartsi köyünde su şebekesinin durumu, Arpezos spor salonunun, çocuk havuzunun onarımı ve beledýe bandosunun kapatılmasıyla ilgiliydi.

Dr. Müh. Azis, yapıcı oldukları sürece tüm eleştirileri kabul ettiğini vurgulayarak cevap verdi. Kırcaali'deki kaldırımlar ile ilgili olarak, belediyenin dönel kavşakta yapılan çalışmaların sürdüğü projeyi imzaladığını ve süresi belirli olan kaldırımların ve aydınlatma sistemlerinin de yenileneceği köprü inşaatına ilişkin prosedürün devam ettiğini belirtti.

Belediye Başkanı, Glavatartsi köyünde su şebekesinin kurulması için ihale açıldığını, Arpezos spor salonunun onarımını kendi kaynaklarıyla karşılamanın yollarını aradığını söyledi. Dr. Müh. Azis, çocuk havuzunun onarımı konusunda son onarımının 7 yıl önce yapıldığını vurguladı.

Dr. Müh. Azis, Milev’in eleştirilerini, belediyenin yararlanabileceği yapıcı öneriler olmaksızın yersiz olarak nitelendirdi.

Belediye Başkanı,” Belediyenin yaşadığı zorluklara rağmen belediye bütçesi tüm faaliyetlerin sürdürülmesine imkan vermektedir. Kırcaali Belediyesi, devlet tarafından delege edilen faaliyetlere yönelik yerel bütçeden ek finansman sağlamaya devam ediyor ve 2019 mali yılı için bu miktar 1 847 342 levadır. 2016'dan beri yerel vergi ve ücret miktarlarının güncellenmemesi nedeniyle belediye yılda ortalama yaklaşık 2,5 milyon leva veya toplam yaklaşık 10 milyon leva kaybediyor” diye konuştu.

Dr. Müh. Azis’in ifadesine göre, an itibariyle Kırcaali Belediyesi, Çevre ve Su Bakanlığı’nın (MOSV) yasa gereği 1 ton katı atığın maliyetinin karşılanmasını gerektirdiği tutar ile vatandaşların ödediği evsel katı atık ücretleri arasındaki fark tutarını kendi kaynaklarıyla karşılamaya devam ediyor. Belediye Başkanı, „Hâlihazırda Kırcaali Belediyesi 1 ton katı atığın toplanması, taşınması ve bertaraf edilmesi için vatandaşlardan 36 leva ücret alıyor, MOSV’a ise 69 leva ödüyor. Aradaki fark ücreti belediye bütçesinden karşılanıyor” diye izah etti.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI