Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-07-01]

Eve Sıcak Öğle Yemeği Programı, Kırcaali ilçesinde 24 Temmuz'a kadar devam edecek

Eve Sıcak Öğle Yemeği Programı, Kırcaali ilçesinde 24 Temmuz'a kadar devam edecekKırcaali ilçesinde 2020’de Olağanüstü Durum Koşullarında Eve Sıcak Öğle Yemeği Programı’nın uygulanması 24 Temmuz'a kadar devam edecek.

Kırcaali Evde Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Hayriye Sadık, ”Bu son derece zor bir zamanda proje kapsamında ilçeden 200 sakinine destek verilmesi, koronavirüs (COVİD-19) nedeniyle ilan edilen olağanüstü durum koşullarında yaşlılık veya ciddi sağlık sorunu ve uzun süreli sosyal izolasyon nedeniyle gıda ihtiyaçların karşılamakta zorlanan insanlar için önemli, etkili ve yeterli olduğunu kanıtladı” dedi.

2020’de Olağanüstü Durum Koşullarında Eve Sıcak Öğle Yemeği Programı, Sosyal Yardımlar Ajansı tarafından finanse edilmektedir. Mayıs ayının ilk iş gününde Kırcaali ilçesinde uygulamaya başlanan programın ilk önce 33 çalışma günü sürmesi planlanıyordu, ancak daha sonra süresi uzatıldı.

Program kapsamında Kırcaali ilçesinde üç hedef grubuna ait 200 kişiye sıcak yemek sağlanmaktadır. Bunlar arasında zorunlu karantina altına alındıkları süre boyunca ülke için belirlenen yoksulluk sınırının altında düşük gelirli insanlar bulunmaktadır.

İkinci grup, 65 yaş üstü yaşlılar da dahil olmak üzere savunmasız gruplara ait insanlardır. Onların geliri yok veya ülke için belirlenen yoksulluk sınırının altında düşük gelirleri var. Onlar, yalnız yaşayan ve ülkede ilan edilen olağanüstü durum koşullarında kendilerine bakacak yakınları olmayan ve geçimlerini sağlama imkanı olmayan kişilerdir.

Üçüncü grup ise yaşları, kalıcı sakatlıkları ya da hastalık sonucu kendilerine bakamayan ve kendileri ya da akrabalarının yardımıyla günlük gıda ihtiyaçlarını karşılayamayan kişileri de kapsıyor.

Kırcaali’de ikamet eden yararlanıcılara sıcak öğle yemeği, Evde Sosyal Hizmetler Merkezi tarafından hazırlanıp evlerine ulaştırılıyor. Kırcaali ilçesinin beş yerleşim yerinde ikamet eden yararlanıcılara ise Perperek (Yağışlar), Most (Köprülü), Şiroko Pole (Sürmenler), Çiflik ve Stremtsi (Göklemezler) köylerindeki anaokulu mutfak personeli tarafından hazırlanıp evlerine teslim edilir.

Evlerine teslim edilen yemekler sağlıklı ve çeşitlidir. Çorba, ana yemek, ekmek ve tasarruf yapıldığında tatlı içerir. Sıcak öğle yemeği, sıhhi ve hijyenik koşullara sıkı sıkıya bağlı kalınarak hazırlanır ve tüm anti-salgın önlemlerine uyularak ayrı ayrı paketlenerek teslim edilir.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI