Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-07-01]

İstihdam Ajansı’nın yeni bir projesiyle 70 bin işsiz istihdam edilecek

İstihdam Ajansı’nın yeni bir projesiyle 70 bin işsiz istihdam edilecek2014-2020 dönemi için İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında uygulanan ve ülke çapında İstihdam Ajansı tarafından uygulanacak olan “Sizin İçin İstihdam” projesinin uygulanmasına başlandı. Proje kapsamında salgın hastalık ve COVID-19 virüsünün yayılması sonucu işini kaybedenler de dahil olmak üzere 70 bin işsizin istihdam edilmesi bekleniyor.

Proje, istihdam sübvansiyonu sağlayarak işsizleri işe almaları üzere işverenlere zamanında destek sağlamayı amaçlamaktadır. Bir yandan bu, işletmelerdeki ekonomik ve üretim süreçlerinin toparlanmasını hızlandırmaya yardımcı olurken diğer yandan istihdam bürolarına kayıtlı kişilerin uzun süre işsiz kalmasının önlenmesini sağlayacaktır.

Sizin İçin İstihdam projesine katılmak isteyen işverenler, 1 Temmuz 2020'de saat 14.00'den sonra finansal kaynaklar tükenene kadar başvurularını elektronik olarak İstihdam Ajansı’nın resmi web sitesinde bulunan şu linkten https://serviceseprocess.az.government.bg/service/group/03f3810b-b923-43d3-9432-43a4f54bffca/ sunabilirler.

Proje amaçları için işverenler, kendileri tarafından ilan edilen boş pozisyonlar için 3 aya kadar mali yardım için başvurabilirler, ancak İş Kanunu'nun gerekliliklerine uymak zorundadırlar. Sürdürülebilirliği sağlamak için işveren, desteklenen kişilerin % 75'inin istihdamını sübvansiyonlu istihdam dönemine eşit bir süre boyunca korumakla yükümlüdür.

Projenin hedef grubu, istihdam bürolarına kayıtlı olan işsiz kişilerdir ve onların, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Yasası kapsamında işveren veya ilgili şirketlerle işverenin iş ilanı vermesinden sonra 1 (bir) aydan daha az olmayan bir sürede iş ilişkisi içerisinde olmamış olmaması gerekir.

Proje kapsamında istihdam sağlayan işverenler, ülke için belirlenen asgari ücret tutarında çalışanlara maaş ödemek için yapılan giderlerin yanı sıra asgari ücrete göre hesaplanan işverenler tarafından ödenen prim tutarları karşılanacaktır. Proje kapsamında yapılacak azami mali yardım miktarı, AB Resmi Gazetesinde 20 Aralık 2013 tarihinde yayınlanan 1407/2013 Yönetmeliğe göre 200 000 avro veya 391 166 levaya eşdeğer miktardadır.

Proje uygulama maliyetleri Avrupa Sosyal Fonu ve Bulgaristan’ın bütçesi tarafından finanse edilmektedir. Proje bütçesi, konuk ağırlama ve restorancılık ve seyahat acenteciliği ve tur operatörlüğü ve seyahat ve rezervasyonlarla ilgili diğer faaliyetler sektörlerinde işverenlere öncelikli destek verilmesi için 50 milyon leva miktarında ulusal kota belirlenmiş olan toplam 160 milyon levadır. Proje bütçesinin geri kalanı, işsizlik oranına, 13 Mart 2020 tarihinden sonra yeni kayıtlı işsiz sayısına ve ilgili ilçelerde işveren sayısına göre belediyelere kota bazında dağıtılmaktadır.

İşverenlerin sıralaması, başvuru sırasına göre yapılacak ve konuk ağırlama ve restorancılık ve seyahat acenteciliği ve tur operatörlüğü ve seyahat ve rezervasyonlarla ilgili diğer faaliyetler sektörleri için ulusal kotaya ve diğer sektörler için belediyelere göre belirlenen kotaya ulaşılana kadar başvurular onaylanacak. İkinci durumda bir il için belirlenen finansal kaynaktan artan bir miktar olursa, bu miktar başka bir ile yönlendirilecek.

İstihdam Ajansı’nın resmi web sitesinde finansal kaynakların kota dağılımı projenin gereksinimlerine göre yayınlanacak ve daha sonra düzenli olarak başvurusu onaylanmış ve onaylanmamış işverenlerin ve yedek bir liste yayınlanacaktır.

Proje başvuru koşulları hakkında ayrıntılı bilgi, İstihdam Ajansı’nın resmi web sitesinde ve ayrıca ülke çapında istihdam bürolarında bulunan bilgi panolarında bulunabilir.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI