Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-07-02]

Milletvekili İlhan Ahmet sınırların açılmasını değerlendirdi

Milletvekili İlhan Ahmet sınırların açılmasını değerlendirdiRodop milletvekili İlhan Ahmet, 1 Temmuz 2020 akşamı video konferans yöntemiyle rodopruzgari.com sitesinden İbrahim Baltalı’nın sorularını yanıtladı.

Yasak Türkiye'ye konulmamalıydı

AB’nin, 14 üçüncü ülkeye sınırlarını açması konusundaki bir soruya milletvekili İlhan Ahmet, bunun bir tavsiye niteliğinde siyasi bir karar olduğunu belirtti ve “Özellikle, Türkiye’deki bilimsel verilere göre, yapılan mücadeleye göre, vaka sayısına göre, alınan önlemlere göre bu yasağın Türkiye’ye konmaması gerekirdi. Doğru bulmuyorum.” İfadelerine yer verdi.

Trakya bölgesi izole ediliyor

Rodop ilinde yer alan ve her yıl binlerce turistin geçiş yaptığı Nimfea –Makas Sınır Kapısının (Bulgaristan) kapatılmasını da değerlendiren milletvekili İlhan Ahmet, “Çok yanlış bir karar. Trakya bölgesi izole ediliyor. İktidar bu şekilde davranarak Trakya bölgesini izole ediyor. Esnafın daha da fakirleşmesine yol açıyor. Promahona’da büyük bir yığılma olacak. Bizim Nimfea’daki kapımızda da testler yapılabilirdi. Bu akıl almaz kararın kaldırılması için yazılı açıklama yaptım. Ayrıca Meclis Komisyonunda konuyu gündeme getirdim.” Görüşlerine yer verdi.

T.C. vatandaşı eşler izin almadan Yunanistan’a gelebiliyor

Son olarak İlhan Ahmet, “Diasporadaki Yunan soyundan olanlar, soydaş kartı olanlar ve oturma izni olanlar Yunanistan’a gelebiliyor” şeklindeki sorumuza, “Bu uygulamayı Yunan polisinin suiistimal edeceğinden endişeliyim. Bu konuda bilgiler almaktayım.

Türk vatandaşlarının Yunanistan’a gelme konusunda istisnalar var. Birincisi, Yunan vatandaşının eşi T.C. vatandaşı olsa bile herhangi bir yerden izin almadan sınırı geçebilir deniyor. Bazı soydaşlar Yunan konsolosluğuna telefon etmişler ve kendilerine “eğer eşinizin ikamet izni yoksa Yunanistan’a giremez” denmiş. Bu kanuna göre doğru değil.” Şeklinde yanıtladı.

Milletvekili İlhan Ahmet’le yaptığımız video konferans videosunu aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.


Kaynak: www.rodopruzgari.com

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Momçikgratçanin 2020-07-02 20:22:07
Yunan ezelden beri Makaz sınır kapısının açılmasına karşıydı hala karşı.
Yunan ülkesindeki Türkleri Kırcaali Türkleri ile yakınlaşmasından şeytandan korktuğu kadar korkuyor.

Bayı Trakya Cumhuriyeti ruhumu utanır diye Yunan’ın uykuları kaçıyor.

Olacakların önüne ŞEYTAN bile duramıyor.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI