Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-07-02]

Bulgaristan vizesi nasıl alınır?

Bulgaristan vizesi nasıl alınır?Bulgaristan, Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkelerden biridir. Umumi (bordo) pasaporta sahip Türk vatandaşları bu ülkeye gitmek için vize almak zorundalar. Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) ve Hususi (Yeşil) pasaporta sahip Türk vatandaşları vizeye tabi olmadan bu ülkeye giriş yapabiliyor. Bulgaristan vizesinin nasıl alındığını ve istenen belgeleri öğrenip, buna göre vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçiliği, İstanbul ve Edirne Başkonsoloslukları ile Bursa konsolosluğu bulunuyor. Yakınlık durumunuza göre bunlardan birine vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuzu kendiniz yapabileceğiniz gibi herhangi bir yetkili acente aracılığıyla da başvurabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan’ın, Türkiye’de Ankara, İstanbul, Edirne ve Bursa’da konsoloslukları bulunuyor. Bu konsolosluklara; turistik, ticari, özel ziyaret ve transit vize başvuruları yapabilirsiniz. Bulgaristan, kısa süreli C ve uzun süreli D (vatandaşlık ve öğrenci işlemleri) vizeleri veriyor.

Turistik, ticari veya özel amaçlı seyahat edecekler C vizesine başvuruyorlar. Seyahat tarihinizden en az 15 gün önce bu vizeye başvurmanız gerekiyor. Vize başvuruları 5 gün içinde sonuçlanıyor.

Konsoloslukların birinden randevu aldıktan sonra, Bulgaristan vize başvuru formunu indirip, doldurmanız gerekiyor. Formu, konsoloslukların resmi sayfalarından indirebilirsiniz. Vize tercihinize göre formu dolduruyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, hangi amaçla seyahat edecekseniz o doğrultuda bilgi ve belgeleri sunmanız gerekiyor. Başvurunuzun reddedilmesini ve yatırdığınız ücretin yanmasını istemiyorsanız kişisel, pasaport bilgilerinizi tam ve doğru girip, belgeleri eksiksiz hazırlamalısınız.

Başvuru formunu doldurup, imzaladıktan sonra istenen belgeleri de hazırlayıp, bir dosya haline getiriyorsunuz. Randevu gününde en az yarım saat önce konsoloslukta olmanız gerekiyor. Parmak izi alınmadığı için işlemler kısa sürüyor. Başvurunuz alındıktan sonra 5 gün içinde size olumlu veya olumsuz dönüş yapıyorlar.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar Ve Belgeler Neler?

Bulgaristan vizesi başvurularında istenen belgeler, vizenin türüne göre farklılık gösterse de her vizede ortak istenen belgeler; vize başvuru formu, başvuru ücret dekontu, pasaport, varsa eski pasaport, geçmiş dönem vize onayları, 2 adet biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, banka hesap dökümüdür.

Bulgaristan Turistik Vize İçin İstenen Ek Belgeler;

* Aile nüfus kayıt örneği
* Başvuru dilekçesi
* Çalışanlar için; kurum/şirket izin belgesi, maaş bordrosu, varsa çalışma kimlik kartı, işyerinin ticaret sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi, otel rezervasyonu
* İşverenler için; Şirketin ticaret odası kaydı, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesinin fotokopisi, vergi levhası
* Öğrenciler için; Güncel öğrenci belgesinin aslı. Ebeveyn dilekçesi, ebeveynin iş ve ekonomik bilgilerini gösterir belgeler, TC kimlik fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği
* Reşit olmayan öğrenciler için ek belge; muvafakatname (noter tasdikli)

Bulgaristan Ticari Vize İçin İstenen Ek Belgeler;

* Başvuru dilekçesi
* Davet mektubu
* Çalışanlar için; son 3 aylık maaş bordrosunun aslı (imzalı ve kaşeli olacak), varsa tapu, araç ruhsatı, kredi kartı ekstresi, şirket onaylı izin belgesi, görev kimlik kartı, şirket bilgileri (vergi levhası, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri), uçak ve otel rezervasyon bilgileri
* İşverenler için; Şirketin ticaret odası kaydı, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesinin fotokopisi, vergi levhası

Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi İçin İstenen Ek Belgeler;

Özel ziyaret vizesi için istenen ek belgeler, ticari vizede istenen ek belgeler (başvuru dilekçesi dışında) ile aynıdır.

Bulgaristan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan vize başvurularınızı, konsolosluklardan randevu alarak yapabiliyorsunuz. Ankara Büyükelçiliği (http://www.mfa.bg/bg/67) için 0312 467 2071, İstanbul konsolosluğu için 0212 281 0114, Edirne konsolosluğu (http://www.mfa.bg/bg/91) için 0284 214 0617, Bursa konsolosluğu (www.mfa.bg) için 0224 245 55 00 - 245 56 00 - 245 52 52 telefon numaralarını arayarak randevu alabilirsiniz.

Vize başvuru saatleri 09.00 – 12.00 arasıdır. Ayrıca resmi, bayram ve Bulgaristan resmi tatillerini göz önünde bulundurarak başvuru işleminizi ve takibini yapmaya dikkat ediniz.

Bulgaristan Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan vize başvurularında iki ücret politikası uyguluyor. Birincisi konsolosluğa ödenen vize ücreti, diğeri de vize başvuru merkezine ödenen hizmet bedelidir. C sınıfı yani turistik, ticari, özel ziyaret vize başvurularında 2020 yılı itibariyle konsolosluklara 60 Euro vize ücreti ödüyorsunuz. Her konsolosluğun çalıştığı ayrı banka bulunuyor. Konsolosluktan bunu öğrenip, o bankaya vize harcını yatırıyorsunuz. 12 yaşa kadar olan çocuklardan vize harcı alınmıyor. D sınıfı vize harçları ise 100 Euro’dur.

Kaynak: www.cnnturk.com

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Haskovo 2020-07-03 00:22:17
İyide suan C vize basvurusu kapali yapilmiyor, sadece D vize basvurusu aliyorlar, ne zaman acilacak C vizeler de

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI