Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-07-02]

ABD Büyükelçisi Hero Mustafa, yolsuzlukların bağımsız olarak soruşturulmasını memnuniyetle karşılıyor

ABD Büyükelçisi Hero Mustafa, yolsuzlukların bağımsız olarak soruşturulmasını memnuniyetle karşılıyorABD’nin Sofya Büyükelçisi Hero Mustafa, yolsuzlukla mücadele çabalarının başarısının, ancak hükümetin, sivil toplumun, yargının ve özel sektörün sürekli ortak çabalarıyla mümkün olduğunu söyledi.

Büyükelçi Yolsuzlukla Mücadele Fonu Derneği İcra Müdürü Boyko Stankuşev ve dernekte görev yapan hukuk uzmanı Atanas Slavov ile bir araya geldi. Geçtiğimiz hafta dernek, Euro lakabıyla bilinen eski tahkikat memuru ve şimdi avukat Petyo Petrov, özel yetkili savcılık ve politikacıların yer aldığı bir şirkete el konma planını gösteren “Sekiz Cüce" soruşturmasının ilk bölümünün sonuçlarını yayınladı. “Sekiz Cüce”, İzamet Asansör Şirketi sahibi İliya Zlatanov’un verdiği ifadelere göre şirketine el konulmasına yönelik müzakerelerin yapıldığı restoranın adıdır.

Büyükelçi Hero, Yolsuzlukla Mücadele Fonu Derneği temsilcileriyle görüşmesinin ardından sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şunları kaydetti: ”Toplumsal sözleşmeyi yok eden ve demokrasiyi zayıflatan yolsuzluk uygulamalarını ortaya çıkarmayı amaçlayan bağımsız soruşturma yapılmasını ve diğer güvenilir eylemleri memnuniyetle karşılıyoruz. Sivil toplumun demokrasi yanlısı girişimlerine saygı gösterilmesi, gerçek bir toplumsal bütünlüğün, siyasi tarafsızlığın ve yargı bağımsızlığının bir işaretidir”.

Savcılık birkaç gün önce Yolsuzlukla Mücadele Fonu Derneği’nin yolsuzluk açıklamalarıyla ilgili soruşturma başlattı, araştırmacı gazeteci Nikolay Staykov savcılığa olayla ilgili belgeler, sms yazışmaları ve ifade vermeye hazır tanıkların isimlerini verdi. Staykov’un ifadesine göre, soruşturmanın seyri, savcılığın kendisini soruşturma yeteneğinin bir testi olacaktır.

Başsavcı İvan Geşev, ”Savcılık, 8 cüceler, 10 küçük zenci, diğer başka çizgi film kahramanları olsun olmasın medyada yer alan her şeyi araştırma konusunda endişe duymuyor - her şeyi aynı standartta araştırıyoruz” dedi. Geçen haftadan beri Geşev, Yolsuzlukla Mücadele Fonu Derneği’nin sanık bir iş insanına yakın olduğunu yineleyerek, soruşturma yapanların iyi niyetini sorguluyor.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI