Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-07-02]

Bulgaristan’da Süper Bilgisayar Merkezi’nin inşaatı resmen başladı

Bulgaristan’da Süper Bilgisayar Merkezi’nin inşaatı resmen başladıSofya Teknik Parkı’nda Avrupa Yüksek Performanslı Bilgi İşlem Ortak Girişimi'nin (EuroHPC) bir parçası olan Bulgaristan’da Süper Bilgisayar Merkezi’ni barındıracak olan binanın temel atma töreni yapıldı. Ülkemiz Avrupa Birliği'ndeki (AB) sekiz yeni yüksek performanslı bilgisayardan birine ev sahipliği yapma yarışını kazandı ve bunun bizi yeni dijital gerçeklikte daha iyi konumlandıracağı ve yabancı yatırımcıları çekmeye yardımcı olacağı umuluyor.

Proje, Sofia Tech Park Şirketi’nin konsorsiyum lideri olduğu “Petascale Supercomputer - Bulgaria” isimli konsorsiyum tarafından uygulanacak. Proje, Bulgaristan hükümeti tarafından 12 milyon avro sağlanan toplam 18 milyon avro değerindedir.

Sofya'daki süper bilgisayar, AB’nin bilgi işlem gücünü artırmayı amaçlayan 5 petascale süper bilgisayardan biri olacak. Bulgar konsorsiyumunun adaylığı, 3 pre-exascale ve 5 petascale süper bilgisayarın kurulacağı 8 yerin seçildiği EuroHPC JU (European High-Perfomance Computing Joint Undertaking / EuroHPC Ortak Girişimi) prosedürüne göre onaylandı.

Süper bilgisayar merkezi kurulmasının amacı, Bulgaristan ekonomisinin rekabet gücünün artırılmasına yardımcı olması, gerçek yaşam süreçlerini modellemek ve simüle etmek için modern yöntemlere dayanan araştırma ve yenilik faaliyetlerinin gelişimini hızlandırmasıdır.

Süper bilgisayarın kapasitesi, Bulgaristan, bölgesel ve Avrupa düzeyindeki küçük ve orta ölçekli işletmeler de dahil olmak üzere çok sayıda kamu ve özel sektör kullanıcının birçok uygulama alanında kullanılabilecek.

Bulgaristan'ın AB’nin süper bilgisayar ağında varlığı, ciddi hastalıkların hücresel düzeyde uygun tedavinin seçilmesine yardımcı olacak hücresel ve moleküler tanı için tıbbi verilerin analizinden sonuçlar elde edilmesini hızlandıracak. Sistem, biyoinformatik, eczacılık, moleküler dinamik ve mekanik, kuantum kimyası ve biyokimyası, yapay zeka, mikroelektronik ve başka ilimsel alanlar da dahil olmak üzere birçok bilimsel alanda çalışmak için optimize edilecek.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Ordi 2020-07-05 22:57:29
Önemli bir gelişme Bulgaristan'ın önü bundan sonra daha da açık olacaktır. GSYİH'da Türkiye'yi geçmeyi başardılar.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI