Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-07-02]

Başbakan Yardımcısı Donçev ve sanayiciler, AB fonlarının en etkin şekilde harcanmasını konuştu

Başbakan Yardımcısı Donçev ve sanayiciler, AB fonlarının en etkin şekilde harcanmasını konuştuBaşbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, Bulgaristan Sanayi Sermayesi Derneği (AİKB) Merkez Kurulu üyeleri ile bir araya gelerek, koronavirüs nedeniyle krizin ardından ekonomik iyileşme için AB fonları ile en etkin şekilde nasıl yatırım yapılacağını tartıştı.

Bir sonraki programlama dönemi için Bulgaristan'ın 29 milyar avroyu aşan finansal kaynaklara erişimi olacak. 2021-2027 Çok Yıllı Mali Çerçevesi kapsamındaki toplam 16,9 milyar avro fonlara ek olarak, AB krizle mücadele tedbirleri içeren 12,3 milyar avroyu aşan bütçeli “Next Generation EU” adlı planının da uygulamaya konması bekleniyor.

Donçev,”Henüz genel bir anlaşmaya varmamamıza rağmen Next Generation EU’un uygulamaya konulacağına inanıyorum. Bu planla AB’nin sadece COVID-19 salgınından sonra ekonomik iyileşme değil, aynı zamanda gelişme şansı da var” diye kaydetti.

Başbakan Yardımcısı, bir sonraki programlama dönemi programlarının şu anda koronavirüs krizi ve Yeşil Paktı’nın getirdiği zorlukları karşılayacak şekilde güncel tutulması için revize edildiğini açıkladı. Donçev’in ifadesine göre, yeni tekliflerin sonbahara kadar hazır olması bekleniyor.

Başbakan Yardımcısı, aralarında gelecekteki enerji verimliliği önlemleri, yenilenebilir enerji kaynakları ve Avrupa Yeşil Paktı ile doğrudan bağlantılı enerji depolama teknolojilerinin geliştirilmesi; sanayi bölgelerinin geliştirilmesi ve kamu ve özel sektörlerin, eğitim ve bilimin dijitalleştirilmesi de dahil olmak üzere yenilikler de bulunan bazı önemli noktalara vurgu yaptı. Donçev, hibe finansmanının finansal araçlarla birleştirilmesinin yanı sıra işletmeler, nüfus ve kamu hizmetleri açısından önemli öncelikleri ve faaliyetleri destekleyen yatay önlemlerle yararlanıcıların kapsamını genişletme ihtiyacını vurguladı.

Toplantıda hareketsiz kalan hisselerin yarattığı sorunların çözümü için önlem önerileri de tartışıldı. AİKB, sahiplerinin haklarının kullanılmasını kolaylaştıran önlemlerin yanı sıra hisselerin belgelendirilmesini ve varisleri tarafından devralınmasını kolaylaştıran bir önlemler paketi kabul etti.

AİKB, demokrasiye geçiş döneminde gerçekleştirilen kamu mülkiyetinin özelleştirilmesi süreci sırasında vatandaşların satın aldığı devlet işletmelerinin hisse senetleriyle ilgili sorunların çözümüne yönelik önerilerde bulundu. Teklifler arasında ücretsiz bir kamu sicilinin oluşturulması, kaydileştirilmiş hisselerin miras alınması ve elden çıkarılması için idari prosedürün basitleştirilmesi, borsa dışı şirketler tarafından kaydileştirilmiş hisselerin değerlemesinden sonra bir fiyat teklif etmek için alternatif fonların oluşturulması ve borsaya kote olanlar için borsa fiyatı önermesi de yer almaktadır. Önlemler, kaydileştirilmiş hisselerin ve varislerinin tanımlanması ve onlarla temasa geçilmesi ve beyan ettikleri banka hesaplarına doğrudan temettü ödenmesi amacıyla Merkez Menkul Emanetçi Kurumu’nun sicil kayıt sisteminin ESGRAON, NAP ve NOİ’nin sicil kayıt sistemlerinin yasal ve teknolojik olarak entegre edilmesine yönelik öneriler de içermektedir.

AİKB Merkez Kurulu kararıyla Bulgaristan Eğlence Yerleri Derneği, Üniversite Aktif Kanser Tedavisi Hastanesi, Bader Bulgaria Şirketi ve başka kuruluşlar AİKB üyeliğine kabul edildi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI