Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-10-15]

Zorunlu olmadıkça Blagoevgrad ve Tırgovişte bölgelerinin ziyaret edilmemesi çağrısı

Zorunlu olmadıkça Blagoevgrad ve Tırgovişte bölgelerinin ziyaret edilmemesi çağrısıSağlık Bakanı Prof. Dr. Kostadin Angelov, “Bu salgın başladığında toplumun bu mücadeleyi akıl ve disiplinle kazanacağını söylemiştik. Daha fazla zaman geçtikçe disiplinimizin iyi olmadığı anlaşılıyor. Hasta sayısı yükselme eğiliminde. İşin iyi yanı, sağlık sisteminde ülke çapında yatak kapasitesi hala yeterli. Ancak bazı illerde bu konuda zorluk yaşanıyor” diye kaydetti.

Bakan, “Bulgarlar makul insanlar, en önemli önlemler kapalı alanda maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve kapalı alanların havalandırılması. Tedbirlere uyulmadığını gözlemlediğimiz için kontrolü artıracağız. Sadece gündüz değil, aynı zamanda büyük insan gruplarının bulunduğu alışveriş merkezlerinde, bar ve gece kulüplerinde geceleri de koronavirüs denetimi olacak” dedi ve sosyal paylaşım ağlarında gençlerin önlem almadığı görülen fotoğrafların dolu olduğunu ekledi.

14 Ekim itibariyle yoğun bakıma alınmayan hastalar için ayrılan yatakların % 17 oranında, yoğun bakım ünitelerindeki yatakların ise % 6 oranında dolu olduğu anlaşıldı.

Bakan, 100 000 kişi başına 120 vaka sayısının düştüğü Blagoevgrad (Yukarı Cuma) ve Tırgovişte (Eski Cuma) illerinin zorunlu olmadıkça ziyaret edilmemesi çağrısı yaptı.

Prof. Dr. Angelov, “Zorunlu olmadıkça bu illere yapılan ziyaretler, hastalığın diğer bölgelere yayılmasına yol açabilir” dedi.

Koronavirüsün vaka sayısının en düşük olduğu bölge Kuzeybatı Bulgaristan.

Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, “Avrupa'da 14 günlük dönem için epidemiyolojik durum, Bulgaristan'da vaka sayısında ciddi artışa rağmen yerimizi değiştirmemeye devam ettiğimizi gösteriyor. Şu anda 30 ülke arasında 22. sıradayız. Balkanlar'da 5. sıradayız ve burada da bir değişiklik yok. Ölüm vakaları 100 000 kişi başına 1.56 kişide görüldü, bu da bizi AB'de 8. sıraya yerleştiriyor. Tüm bu veriler, son iki haftanın istatistiklerine dayanıyor” diye kaydetti.

Ülkemizde yapılan koronavirüs testlerinde artış olduğunu belirten Doç. Dr. Kunçev, 100 bin kişi başına düşen 400 test sınırının aşıldığını kaydetti. Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi, AB'nin belirli sayıda test yapılması şartı olduğunu ve ancak o zaman sonuçları temsili olarak kabul ettiğini açıkladı. Doç. Dr. Kunçev, “Bulgaristan kesinlikle bu rakamın üstüne çıktı” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI