Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-10-16]

Meclis, Başsavcı’nın faaliyet raporunu onayladı

Meclis, Başsavcı’nın faaliyet raporunu onayladıÜç saat süren tartışmanın ardından Meclis Genel Kurulunda yapılan oylamada Başsavcılığın son sekiz aylık dönemde çalışmalarına ilişkin faaliyet raporu 61 ret ve 1 çekimser oya karşı 117 evet oyuyla kabul edildi.

Başsavcı İvan Geşev’in tanıttığı rapor, BSP milletvekilleri ve bağımsız bir milletvekili dışında Meclisteki tüm parti grupları tarafından desteklendi.

Başsavcıya BSP milletvekilleri tarafından en çok soru soruldu, Korneliya Ninova ise Meclis kürsüsünden onun istifasını istedi.

Ninova, “Rapor, çok sayıda istatistik veri sunuyor ve Bulgaristan vatandaşlarını ilgilendiren toplum için önemli sorulara cevap vermedi” diye eleştirdi.

BSP lideri ayrıca Başbakan Boyko Borisov’un yer aldığı fotoğraflar ve ses kayıtlarına ilişkin bilirkişi raporlarının hazır olup olmadığını sordu. Sol partiler, aynı zamanda savcılık makamlarını çifte standart uygulamakla da suçladı.

Geşev, “Ninova bana cevaplarını bilmesi gereken sorular sordu, yıllar önce tahkik memurları olarak birlikte çalışmıştık, ama o şimdi başka bir kulvarda. Siyasi soruları hukuki açıdan cevaplamaya çalışacağım. İstifa istemeye hakkım yok. Sizin hakkınız var, ama Başsavcı ile Yargıtay Başkanının ve Yüksek İdare Mahkemesi Başkanını görevden alma işlemleri var ve bu işlemler düzenlenmiş durumda. Hukukun üstünlüğünden bahsettiğimizde kanunları bilmemiz iyi olur” diye belirtti.

Yargıda adaletin savcılık tarafından değil, mahkeme tarafından sağlandığı konusunda ısrar eden Başsavcı, “Eski bir milletvekilinin oğlunu öldüren birinin erken bir tarihte serbest bırakılmasına savcı karar vermiyor” dedi.

Kontrolsüz Başsavcı mitinin siyasi olduğu konusunda kesin konuşan Geşev, “Başsavcının hangi figüranlar tarafından soruşturulmasına karar verileceği konusunda endişelenmiyorum. Suç işlemeye niyetim yok ve benim suç işleme olasılığım, bir milletvekilinin suç işleme olasılığı kadar” dedi.

Geşev, “Savcılık ve İçişleri Bakanlığı 1989'dan beri yapılmayan şeyleri yaptı. Birisi önceki hangi dönemde daha fazla işler yapıldığını göstersin” dedi ve periyodik olarak Meclis kürsüsüne çıkma ve soruları cevaplama konusunda endişesi olmadığını da sözlerine ekledi.

İvan Geşev’in istifası talebini sonuçsuz olarak nitelendiren GERB Milletvekili Desislava Atanasova, “Sayın Bayanlar ve Baylar, Başsavcıyı seçen siz değilsiniz. Bu raporun objektif olduğuna, savcılığın karşılaştığı tüm zorluklarla başa çıkma iradesini ve arzusunu gösterdiğine inanıyorum ve onu destekleyeceğim” diye kaydetti.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI