Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2020-10-16]

“Arşın Mal Alan” Operetinin Muhteşem Galası Düzenlendi

“Arşın Mal Alan” Operetinin Muhteşem Galası DüzenlendiKırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu, dün akşam Azerbaycan Milli Marşının bestecisi Üzeyir Hacıbeyli’nin iki perdelik müzikal komedisi "Arşın Mal Alan" adlı oyununun galasını gerçekleştirdi. Operetin yönetmeni Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu Baş Yönetmeni Hafız Guliyev. Oyun, dört düğün ve mutlu sonla biten bol bol müzik, şarkı ve danslarla anlatılan bir aşk komedisi.

Operetin sahne tasarımını Tomiana Tomova-Naçeva yaptı, koreografisini ise Ginka Kirçeva gerçekleştirdi. Kırcaali tiyatrosuna, oyunda yer alan Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu orkestrasının yaptığı müzik kayıtlarını ücretsiz olarak kullanıma hakkı verildi. Kırcaali tiyatrosunun 60.kuruluş yıldönümü kutlama programı kapsamında sahneye koyduğu operetin ilk gösterimi, koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı alınan önlemlere titizlikle uyularak yapıldı. Doğu-Müslüman dünyasının ilk operasını kuran Üzeyir Hacıbeyli'nin klasik müzikal komedisinin galası büyük bir başarı ile gerçekleştirildi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Bulgaristan Büyükelçisi Nargiz Gurbanova, gönderdiği tebrik mesajında Azerbaycan’ın zengin kültürünü Bulgaristan’da tiyatro severlere tanıtma fırsatını sunan Kırcaali tiyatrosu hakkında güzel sözler sarf etti. Büyükelçinin mesajında şu ifadeler yer aldı: “Sevgili dostlar, Kırcaali tiyatrosunun bu oyunu sahneye koymasından dolayı tiyatronun müdürü Gılıb Boçukov’a, paha biçilmez katkılarından dolayı Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığına, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Büyükelçi Sayın Günay Efendiyeva'ya, Azerbaycan’ın Onursal Sanatçısı ve Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu Baş Yönetmeni Sayın Hafız Guliyev'in yanı sıra bu gece galası gerçekleştirilen bu oyunun tekrar Kırcaali tiyatrosu tarafından sahnelenmesi yönündeki harika fikrinden dolayı Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosunun yöneticisi Sabiha Mestan’a şükranlarımı sunarım”.

Bakü merkezli Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Büyükelçi Günay Efendiyeva da gönderdiği tebrik mesajında “Arşın Mal Alan" adlı operetin Kırcaali tiyatrosu tarafından sahneye koyulmasından dolayı teşekkürlerini sundu. Azerbaycan’ın Sofya Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Vusala Sadigova galanın özel konuğu oldu.

Galaya belediye başkanları, kamu kurumu yöneticileri, çok sayıda tiyatro sever ve vatandaşlar katıldı.

Oyunu sahneleyen tiyatro ekibi, tebrik mesajlarından başka Ulusal Meclis Başkanı, milletvekilleri, Kırcaali Valisi, Azerbaycan Büyükelçiliği, Kırcaali, Ardino (Eğridere), Cebel (Şeyhcuma), Kirkovo (Kızılağaç), Krumovgrad (Koşukavak), Çernooçene (Yenipazar) belediye başkanları, Kırcaali N. Y. Vaptsarv Bölge Kütüphanesi, Kırcaali Buket Kadın Derneği, Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosunun kurucularından olan Prof. Dr. Mümün Tahir adına sunulan birer sepet çiçekle de tebrik edildi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI