Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-01-12]

Bulgaristan, avroyu para birimi olarak kabul etmesine yönelik ulusal plan hazırlıyor

Bulgaristan, avroyu para birimi olarak kabul etmesine yönelik ulusal plan hazırlıyorMaliye Bakanı Kiril Ananiev, Euromoney adlı kuruluş tarafından düzenlenen Merkez ve Doğu Avrupa Forumu’nda yaptığı konuşmasında, “Ülkede para birimi olarak avronun başarılı bir şekilde yürürlüğe konulması için Bulgaristan yetkilileri ve işletmeleri tarafından yapılması gereken faaliyetlerin ayrıntılı olarak anlatılacağı, Bulgaristan'ın avroyu para birimi olarak kabul etmesine yönelik bir ulusal plan hazırlanıyor” diye kaydetti.

Ananiev, ülkenin Avro Bölgesine başarılı bir şekilde üye olabilmesi için leva cinsinden ödemelerden avro cinsinden ödemelere sorunsuz ve hızlı bir geçiş yapıla bilinmesi için tüm ticari kuruluşlar ve topluma yönelik iyi bir hazırlık yapılması da gerektiğini sözlerine ekledi.

Bakan, hükümetin ve Bulgaristan Merkez Bankasının 2024'te Avro Bölgesine katılma beklentilerini bir kez daha teyit etti. Ananiev’in ifadesine göre, pandeminin ağır sosyo-ekonomik sonuçlarına rağmen Bulgaristan'ın Euro Bölgesi'nin bekleme odası olarak da bilinen ERM II Döviz Kuru Mekanizmasında kalış süresini uzatan bir faktör olmayacak.

Bakanın ifadesine göre, nominal yakınlaşma kriterlerinin uygulanması ve Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu'nun 2020 yakınsama raporlarında yer alan uygunsuzlukların giderilmesi için önlemlerin benimsenmesi de hazırlık faaliyetlerinin önemli bir yönü.

Ananiev, “Zaman sınırını ve ERM II'de minimum kalış süresine uymak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Şu anda üstlenilen taahhütlerin hiçbirinin yerine getirilmediğine dair ciddi bir işaret yok. Elbette Maastrich kriterlerinin uygulanması, Euro Bölgesi ülkelerinin oluşturduğu dinamik parametrelere göre göreceli, çünkü mevcut güvensiz ortamda tahmin edilebilir olması zor” diye belirtti.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI