Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-01-12]

Okul bitiren Roman çocuklarının sayısı ikiye katlandı

Okul bitiren Roman çocuklarının sayısı ikiye katlandıGlobal Metrics Sosyoloji Ajansının gerçekleştirdiği ulusal düzeyde temsil edici olan anket sonuçlarına göre, okuldan mezun olan Roman asıllı çocuk sayısı son 10 yılda ikiye katlandı.

Trust for Social Alternative Foundation tarafından yaptırılan anket, ülkedeki 140 yerleşim biriminde 4 bin 100'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Anketin konusu son yaklaşık 10 yıl içinde Bulgaristan'daki Romanların eğitimi ve istihdamı.

2019 yılında, 2011 yılına kıyasla, okula giden Roman çocuklarının payı tüm yaş gruplarında arttı, ancak en önemli oranda lisede okuyan 15-18 yaşındakiler arasında arttı.

Yüksek eğitimli Romanların payı altı kat arttı - yüzde 0,4'ten yüzde 2,6'ya yükseldi. Anaokuluna gidenlere göre, yükseköğretim mezunlarının payı iki kat daha yüksek. Bununla birlikte Roman asıllı gençlerinin beşte biri hala düşük bir eğitim seviyesine sahip.

Anket sonuçlarına göre, anaokuluna gitmenin Romanların istihdamı üzerinde de etkisi var. Anaokuluna daha sık gidenler, kalıcı bir işe ve topluluğun diğer üyelerine göre yüzde 30 oranında daha yüksek gelire sahip.

Verilere göre son 10 yılda işsiz Romanların sayısı yüzde 18 oranında azaldı.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI